Uprawa kalafiora na zewnątrz

Kalafior to roślina jednoroczna. Nasiona są czarne i brązowe, podobne do nasion białej kapusty, tylko małe. Liścienie mają kształt bardzo podobny do liścieni białej kapusty, tylko nieco dłuższe i fioletowe na dole z antocyjanami. Liście są długie, siedzące (tylko pierwsze liście mają dość długie ogonki).

System korzeniowy jest włóknisty, słabszy niż w przypadku białej kapusty. Najpierw roślina tworzy rozetę liści na krótkiej łodydze. 75-80 dni po wykiełkowaniu wzrost łodygi zatrzymuje się, a na jej końcu tworzy się głowa, czyli skrócony pęd z kwiatostanem, w którym roślina gromadzi zapas substancji. Jeśli główka nie zostanie odcięta, po kilku dniach poluzuje się, nabiera zielonkawo-fioletowego koloru, później zielonego i dzieli się na osobne pędy, które po 4-5 tygodniach osiągają długość 60-70 cm i przypominają łodygi inne rośliny kapusty.

Tak zwany widelec lub główka kapusty to jadalna część rośliny. Zwykle jest biały, chociaż może mieć również inne kolory. Widelce składają się z ogromnej liczby mięsistych i zwartych pąków, dzięki czemu świetnie nadają się do gotowania.

Uprawa kalafiora na zewnątrz

Roślina ma żółte lub jasnozielone kwiaty.

Wartość energetyczna i biologiczna

Skład chemiczny główki tej kapusty jest podobny do składu chemicznego główki białej kapusty, z tą różnicą, że zawiera nieco więcej białka i składników mineralnych, mniej błonnika. W konsekwencji kapusta ta ma delikatniejszy smak i jest łatwiejsza do strawienia. Głowice mają więcej witaminy C niż główki białe. Dodatkowo zawiera witaminy K, B6, B9, trochę manganu, potasu, trochę mniej żelaza i magnezu.

Jest to warzywo bardzo niskokaloryczne. Jest około 20 kalorii w 100 gramach, więc jeden średni widelec zawiera około 200 kalorii.

Wartość odżywcza

100 g produktu zawiera, g
węglowodany pięć
białka 2.5
celuloza 2.4
tłuszcz 0,2

 

Wymagania klimatyczne

Kultura jest odporna na zimno, ale długotrwałe zimno powoduje przedwczesny rozwój małych kwiatostanów.

Inne powody tworzenia się małych widelców:

 1. uszkodzenie systemu korzeniowego podczas przeszczepu,
 2. brak wody w glebie,
 3. brak azotu,
 4. uszkodzenia przez szkodniki.

W wysokich temperaturach widełki „rozpadają się”. Susza w połączeniu z wysokimi temperaturami powoduje powstawanie małych kwiatostanów, kruchych i szybko żółkną.

Kapusta tworzy najpiękniejsze widelce w następujących warunkach:

 • temperatura 14-18 ° C,
 • stosunkowo wysoka wilgotność,
 • krótki dzień – wiosną i jesienią.

Sadzonki kapusty są wrażliwe na cień i bardzo szybko się rozciągają, ale dojrzałe rośliny dobrze znoszą cień. Musisz także unikać miejsc, które są zbyt wietrzne, co negatywnie wpływa na wielkość plonu.

Uprawa kalafiora na zewnątrz

Wymagania glebowe

Kultura ma słaby włóknisty system korzeniowy, dlatego jest najbardziej wymagająca na glebie ze wszystkich rodzajów kapusty. Aby go wyhodować, potrzebujesz gleb o następujących cechach:

 • przepuszczalny,
 • wystarczająco mokry
 • bogaty w składniki odżywcze.

Ta kapusta uwielbia następujące gleby:

 • czarnoziem,
 • less,
 • gleby bogate w składniki odżywcze.

W zależności od odmiany musisz wybrać glebę:

 • w przypadku odmian wczesnych i przyspieszonego zbioru należy wybrać obszary z lżejszymi glebami;
 • dla późniejszych odmian – cięższe gleby.

Warzywo słabo rośnie na glebach kwaśnych i zasadowych i tworzy małe rozwidlenia, roślina jest podatna na choroby. Optymalne pH wynosi 6,5-7,5.

W regionach, w których nie ma opadów w okresie zawijania, rośliny należy podlewać, najlepiej przez zraszanie.

Optymalnie 1 dm³ gleby powinien zawierać:

Pierwiastek odżywczy, mg Okres dojrzewania
rosnące wczesne zbiory rosnąca kapusta średnia i późna
N (NO2 + NH4) 105-120 120-135
P. 50-60 60-70
K. 160-190 190-220
Mg 45-60 60-75
Że 1000-1500 1000-1500

Przodkowie

Uprawy nie należy rozpoczynać po warzywach z rodziny kapustowatych. Dobrzy poprzednicy kultury:

 • wczesne ziemniaki,
 • Sałatka,
 • szpinak,
 • rośliny strączkowe, zwłaszcza lucerna, zielony groszek.

W małych ogrodach warzywnych kapusta jest zwykle uprawiana obok sałaty, którą zbiera się zanim kapusta wyrosnie.

Uprawa i pielęgnacja

Ta roślina jest uprawiana na wczesne lub późne zbiory. Widły wczesnych odmian osiągają wymagany rozmiar prawie tydzień wcześniej niż główki średniej dojrzałości, zasiane w tym samym terminie.

Nawozy i karmienie

Ta kapusta należy do warzyw o największym zapotrzebowaniu na nawozy. Podczas jej uprawy ważne jest dostarczanie na czas składników odżywczych (azotu, fosforu, potasu) w okresie od sadzenia do wiązania głów.

Jesienią do obszaru przeznaczonego na kapustę wprowadza się zgniły obornik i przeprowadza się głębokie kopanie gleby.

Dawka obornika

Typ gleby Dawka stosowania, kg na sto metrów kwadratowych
żyzna próchnica 300
słabszy 600

Gleby kwaśne wymagają wapnowania. Zawartość składników odżywczych w glebie powinna być taka sama jak dla wczesnej kapusty białej, ale kalafior ma większe zapotrzebowanie na fosfor (o około 30% więcej).

Wskaźniki nawożenia wiosną

Bateria Dawka stosowania na 100 metrów kwadratowych
Fosfor 900-1100 g P 2 0 5 (5-6 kg superfosfatu)
Potas 1500-1900 g K 2 0 (3 kg soli potasowej 50%)
Azot 1200-1800 g azotu w postaci azotanu wapnia, mocznika lub azotanu

Nadmiar azotu może powodować zbyt energiczny wzrost roślin i opóźniać tworzenie pąków. Niedobór azotu jest bardzo niebezpieczny, ponieważ powoduje słaby wzrost roślin i tworzenie się miniaturowych główek. Nawozy azotowe stosuje się w 3 dawkach:

 1. ½ dawka – przed lądowaniem;
 2. ¼ – 2 tygodnie po posadzeniu sadzonek;
 3. ¼ – za 2-3 tygodnie.

Ważne jest prawidłowe nawożenie grządek borem i molibdenem, ponieważ brak boru powoduje ciemnienie wideł, a brak molibdenu spowalnia wzrost liści.

Uwaga! Trzeba ostrożnie dobierać nawozy, zwłaszcza chlorek – kapusta, a zwłaszcza kalafior, nie reaguje dobrze na wysoką zawartość chloru.

Zaleca się dokarmianie dolistne np. Florovitem lub nawożenie rabat borowanym superfosfatem.

Uprawa sadzonek

Termin siewu odmian wczesnych zależy od spodziewanego terminu zbioru.

Termin siewu wczesnych odmian sadzonek Data zbioru
koniec stycznia konie w maju – na początku czerwca
połowa lutego połowa czerwca
Marsz lipiec

Do sadzenia 1 splotu potrzebne są 3 g nasion.

Nasiona kapusty wysiewa się w skrzynkach, a po wykiełkowaniu zanurza się w doniczkach o średnicy 5-6 cm. Sadzonki kalafiora hoduje się w domu w temperaturze około 13-15 stopni, aż do uzyskania odpowiedniej wielkości rośliny, która zajmie około 2 miesiące.

Uprawa sadzonek obejmuje szereg czynności pielęgnacyjnych. Pomieszczenie powinno być utrzymywane w temperaturze 15-16 ° C w słoneczne dni oraz 12 ° C w nocy iw pochmurne dni. Kalafior ma słabszy system korzeniowy niż kapusta biała, dlatego rośliny sadzone w doniczkach torfowych są znacznie lepiej akceptowane i plonują wcześniej, główki są atrakcyjniejsze niż z sadzonek zanurzonych z sadzonek.

Uprawa kalafiora na zewnątrz

Na kilka dni przed sadzeniem w ziemi sadzonki powinny być utwardzone. Dobra sadzonka jest krępa, zdrowa, ma 10-16 cm wysokości.

Lądowanie

Po stwardnieniu sadzonek i opryskaniu ich przed muchami kapustnymi i pryszczarkami sadzi się je w otwartym terenie. Najwcześniejsze odmiany sadzi się w otwartym terenie od 10 do 25 kwietnia w przyrostach 50 × 40 cm, odstęp dla późniejszych odmian wynosi 50 × 50 cm, dla późniejszych – 80 × 50 cm, a nawet 60 × 60 cm na glebach bardzo żyznych .

Po rozpoczęciu sadzonek karmi się je saletrą amonową (900-1300 g na sto metrów kwadratowych), taką samą dawkę stosuje się po 2-3 tygodniach.

Podlewanie, usuwanie chwastów

Najważniejszym czynnikiem decydującym o powodzeniu w uprawie tego warzywa jest odpowiednie nawadnianie. Roślina ma największe zapotrzebowanie na wodę w okresie wzrostu 6-7 liści i wideł. Dobre wyniki daje podwójne nawadnianie plantacji. Optymalna wilgotność gleby powinna wynosić 75-80%. Nadmiar wody powoduje powstawanie małych i niebieskawych głów.

Do głównych czynności rolniczych należy również pielenie plantacji i spulchnianie gleby.

Dlaczego kalafior żółknie i co robić?

Widelce kapusty tracą biały kolor i żółkną pod wpływem słońca i deszczu. Aby temu zapobiec, przykrywa się je, wykręcając 3 wewnętrzne prześcieradła na głowie lub wiążąc je razem.

Uprawa kalafiora na zewnątrz

W tym celu można użyć kolorowych gumek, używając każdego dnia innego koloru gumki. Po 3-5 dniach widły rosną, a po kolorze gumek łatwo jest określić, która kapusta nadaje się do zbioru.

Choroby i szkodniki

Głównymi zagrożeniami dla wzrostu są następujące choroby:

 • czarna udko kapusty,
 • czarna pleśń,
 • mokra zgnilizna
 • kil kapusty,
 • alternaria.

Następujące szkodniki mogą zaszkodzić uprawom:

 • muszka kapusta wiosenna
 • długonogi,
 • scoop-gamma,
 • motylek kapuściany,
 • mszyca kapuściana,
 • gałka do kapusty,
 • ćma kapuściana.

Uprawa w szklarni, szklarni

Uprawa roślin w szklarni nie jest zbyt opłacalna, ponieważ uprawa innych roślin przynosi kilkakrotnie większy dochód. Dlatego częściej uprawia się go w szklarniach foliowych.

Uprawa i pielęgnacja roślin są podobne. Ponieważ kalafior rośnie szybciej niż kapusta, nie jest uprawiany z innymi roślinami. Odległość lądowania – 40 × 40 cm.

Uprawa późnych zbiorów

Do późnych zbiorów uprawia się wczesne i średnio wczesne odmiany kapusty. W miejscach, w których czasami występuje susza podczas sadzenia kapusty, lepiej jest przygotować sadzonki w doniczkach lub w szkółce polowej. Nasiona wysiewa się w skrzynkach w pierwszej połowie czerwca, a sadzonki na stałe na przełomie lipca i sierpnia.

Najkorzystniejsza temperatura do formowania widelców kapusty to 14-18 stopni Celsjusza. Minimalna temperatura do uprawy to 6-8 stopni Celsjusza.

Jesienne zbiory rozpoczynają się pod koniec września i trwają do października .. Kapusta późna jest zwykle uprawiana po innych zebranych roślinach.

Kultura wymaga gleb żyznych, bogatych w próchnicę i składniki pokarmowe, przepuszczalnych i przewiewnych, pH 6,5-7,0. Miejsce lądowania powinno być nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Jeśli gleba nie jest dostatecznie bogata, natychmiast po zebraniu poprzedniej uprawy należy dodać dobrze zgniły obornik lub kompost w ilości 400-500 kg na sto metrów kwadratowych oraz nawozy mineralne w ilości jak przy uprawie wczesnej kapusty.

Odległość między roślinami wynosi 60 × 50 cm lub 70 × 60 cm, w zależności od żyzności gleby.

Często nie wszystkie rośliny formują główki przed nadejściem mrozów. Rośliny z główkami o średnicy około 3 cm można wykopać przez korzenie i posadzić w jasnej piwnicy, szklarni, obficie podlewać bez moczenia liści.

Temperaturę pokojową należy utrzymywać na poziomie 4-5 ° C, przy wyższych temperaturach wtyczki rozpadną się. Pomieszczenie musi być wentylowane. Kiedy głowy rosną, wszystkie rośliny są wyrwane z ziemi lub odcięte. Z takich roślin można zbierać kwiatostany do połowy zimy.

Żniwny

W okresie chłodnym plantacja jest monitorowana co 2-3 dni, w ciepłe dni – codziennie ścinane są dojrzałe widelce, młode chronione są przed żółknięciem.

Zbiór najlepiej wykonywać w pochmurne dni lub rano (szczególnie w upalne dni), gdy główki są twarde, ścinać je wraz z kilkoma otaczającymi liśćmi. W sprzedaży widelce są sortowane według rozmiaru i umieszczane w skrzynkach na warzywa.

Standardowy plon kalafiora z 1 to 300-400 kg.

Uprawa kalafiora na zewnątrz

Przechowywanie

Po zbiorach kapustę należy jak najszybciej schłodzić do temperatury 0-1 stopni Celsjusza. W lodówce w tej temperaturze i wilgotności powietrza 85-90 procent plon można przechowywać do 2 miesięcy, w zwykłych magazynach lub piwnicach widelce do kapusty są przechowywane nie dłużej niż kilka dni. Jesienne zbiory znacznie lepiej przechowywać w opakowaniu foliowym.

Dzięki możliwości zamrożenia kapusta ta jest warzywem dostępnym przez cały rok.

Jak aplikować

Roślina ta jest znana od setek lat, dlatego znane są różne zastosowania. W najprostszej formie do spożycia wystarczy gotować obrane widelce w osolonej wodzie. Smakują wyśmienicie, panierowane z tostowaną bułką tartą.

Najpopularniejsze zastosowania warzyw:

 • zupa,
 • sałatki,
 • pieczony,
 • kwiatostany smażone w cieście po wstępnym ugotowaniu,
 • risotto,
 • zapiekanki,
 • konserwowy.

Jest to więc bardzo popularne warzywo, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Wysoka zawartość witamin i bardzo niska kaloryczność sprawiają, że jest popularny. Warzywo jest lekkostrawne, co zwiększa jego atrakcyjność. Używając kulinarnych odmian z wielobarwnymi widelcami, możesz zwiększyć oryginalność potraw, ich atrakcyjność dla dzieci.

Michal Zebrowski
Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady