Technologia pieczenia ziemniaków nad ogniskiem

Do przygotowania tego dania nie są potrzebne żadne garnki, patelnie ani kuchenka. Wystarczy rozpalić ognisko, reszta to kwestia technologii. Ziemniaki na ogniu to ulubione danie turystów i miłośników outdooru. Sposobów wypieku jest kilka: klasyczny, w folii, z boczkiem, w marynacie. Przyjrzymy się każdemu z nich. Wszystko zajmie 30-50 minut.

Składniki:

  • ziemniaki – 5-6 sztuk;
  • sól, pieprz – do smaku;
  • smalec (mięso) – 150-200 gramów (opcjonalnie);
  • olej roślinny – 150 ml (opcjonalnie);
  • czosnek – 4-5 ząbków (opcjonalnie);
  • inne przyprawy do smaku (opcjonalnie).

Ziemniaki dowolnej wielkości nadają się do pieczenia, o ile nie są ospałe, młode bulwy są bardzo smaczne. Do przygotowania marynaty, która poprawia smak i soczystość ziemniaków, potrzeba oliwy, czosnku, liści laurowych i innych przypraw, ale można się obejść bez marynaty. Smalec jest zastępowany boczkiem lub w ogóle nie jest używany. Sól dodaje się tuż przed jedzeniem, w przeciwnym razie ziemniaki będą zbyt miękkie.

Ogień powinien być na tyle duży, aby węgiel wydzielał ciepło przez co najmniej 40 minut. Lepiej jest używać twardego drewna – brzozy lub dębu. Drzewa iglaste nie są odpowiednie. Zaletą pieczenia w folii jest to, że ziemniaki nie brudzą się w popiele.

Uniwersalny przepis na ziemniaki na ogniu

1. Rozpal ognisko, poczekaj, aż drewno spali się na węgiel. Aby przyspieszyć proces, posyp duże niespalone kłody popiołem.

2. Bulwy dobrze umyć, następnie wysuszyć, aby na powierzchni nie pozostała wilgoć, boczek (jeśli jest używany) pokroić w cienkie plasterki jak cytryna. Każdy plasterek nie powinien przekraczać szerokości ziemniaka Aby przygotować marynatę (tylko przy pieczeniu w folii) w głębokiej misce wymieszać olej roślinny, wyciśnięty czosnek, pieprz, liść laurowy i inne przyprawy (bez soli).

Bulwy obrać, pokroić w plastry o grubości 1-2 cm, zalać marynatą, odstawić na 30-60 minut. Owinąć kawałki podwójną warstwą folii. Razem można upiec 6-7 plasterków Aby ugotować pieczone ziemniaki z boczkiem, pokrój bulwy na dwie połówki 1-2 cm bez docinania do końca (można dodatkowo marynować). W kawałki włożyć kawałek boczku. Oderwij folię spożywczą z rolki i zawiń ziemniaki (najlepiej w podwójną warstwę).

3. Zgrab węgle z ogniska łopatą lub innym metalowym przedmiotem, robiąc wgłębienia w samej ziemi. Ziemniaki (w folii i tylko w skórce) włożyć do dołków, następnie lekko posypać bulwy popiołem po bokach i na wierzchu.

4. W zależności od wielkości bulw po 30-35 minutach pieczone ziemniaki należy sprawdzić pod kątem gotowości, łatwo kalcynować widelcem lub nożem. Dodawaj sól podczas posiłków.

Pieczone bez folii ziemniaki pokryte są popiołem, łatwo się brudzą
Pieczone bez folii ziemniaki pokryte są popiołem, łatwo się brudzą
Zwykłe ziemniaki pieczone w folii
Zwykłe ziemniaki pieczone w folii
Ziemniaki z boczkiem - soczysta, obfita opcja, należy zapiec w folii
Ziemniaki z boczkiem – soczysta, obfita opcja, należy zapiec w folii

Ziemniaki pieczone na ogniu ze skórką zwykle jedzą się na ogniu. Aby się nie zabrudzić, lepiej rozłożyć folię, ale nie zdejmować jej całkowicie.

Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady