Przydatne właściwości czosnku

Przydatne właściwości czosnku

Czosnek to jedna z najstarszych kultur, którą ludzie zaczęli używać w kuchni i medycynie. Przyjechał do nas z Azji. Cztery tysiące lat temu był uprawiany w Azji Środkowej, Iranie i Pakistanie. Był niezastąpionym produktem w diecie starożytnych Egipcjan, a także karmiono nim niewolników ciężko pracujących, aby dodać sił i zapobiec występowaniu chorób. Podczas wykopalisk starożytnego grobowca faraona Tutenchamona znaleziono główki czosnku.

 

Nie każdemu podoba się ostry zapach warzyw. Indianie szeroko wykorzystywali jego cenne właściwości do celów leczniczych, ale mimo całej swojej miłości do przypraw, nie używali go do gotowania. Początkowo Grecy i Rzymianie również nie lubili tej rośliny – zapach był bardzo silny i trwały. Ale już na początku naszej ery czosnek był uprawiany w prawie wszystkich krajach europejskich i stał się ulubioną przyprawą w kuchni wielu narodów. W Biblii są nawet odniesienia do pachnącej rośliny.

Lecznicze właściwości czosnku: 

  • Pomaga pozbyć się chorobotwórczej mikroflory w jelitach, poprawia wydzielanie enzymów i wydzielanie soku żołądkowego, poprawia przyswajalność pokarmu oraz przyspiesza procesy metaboliczne. Czosnek jest stosowany jako lek na wzdęcia, zapalenie okrężnicy i jelit, zaparcia i zapalenie wyrostka robaczkowego.
  • Wzmacnia układ odpornościowy. W przypadku przeziębienia, kataru, bólu gardła, chorób zakaźnych górnych dróg oddechowych, w tym grypy, czosnek będzie Twoim niezawodnym pomocnikiem w walce z chorobą. Ponadto substancje czynne czosnku upłynniają flegmę i sprzyjają jej szybkiemu wydalaniu.
  • Leczy układ sercowo-naczyniowy. Zmniejsza poziom złego cholesterolu, uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, a tym samym zapobiega miażdżycy, zakrzepom, zawałowi serca. Stosowany jest przy nadciśnieniu, zmniejsza obciążenie serca, zwiększa wydolność mięśnia sercowego i poprawia krążenie krwi.
  • Dzięki obecności allicyny czosnek może zapobiegać rozwojowi raka. Substancja usuwa z organizmu wolne rodniki, które mogą negatywnie wpływać na komórki i prowokować ich nieprawidłowy rozwój
  • Stosowany jest przy chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego, ponieważ wspomaga regenerację komórek, rozrzedza żółć i zapobiega tworzeniu się kamieni.
  • W przypadku kobiet i mężczyzn czosnek jest równie przydatny przy problemach ze sferą moczowo-płciową. Dzięki właściwościom dezynfekującym szybko eliminuje procesy zapalne.
  • Przydaje się do normalizacji układu nerwowego i podczas stresu psychicznego. U osób starszych zapobiega pojawianiu się demencji starczej i udaru.
  • Jest stosowany jako środek przeciw robakom. W przypadku dzieci jest to najbardziej akceptowalna metoda zapobiegania i leczenia.
  • Warto zaznaczyć, że czosnek służy do usuwania odcisków i brodawek, przy łysieniu, leczeniu ropni i ropnych ran.
Michal Zebrowski
Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady