Ogórki żółkną i wysychają liście, jajnik – co robić, co rozpylać?

Ogórki to jedna z głównych roślin warzywnych w ogrodzie. Od setek lat ludzie uprawiają soczyste i chrupiące warzywa, a to warzywo nadal cieszy się największą popularnością. Obecnie hodowcy opracowali wysokowydajne odmiany do ogrodów warzywnych, szklarni, a nawet do uprawy na parapecie. Jednak hodowcy warzyw, zwłaszcza początkujący, borykający się z problemami podczas uprawy tego warzywa, nie mogą zrozumieć, dlaczego liście ogórków żółkną, wysychają, więdną.

Takie niepożądane zjawisko w łóżkach ogrodowych uzyskuje się z powodu naruszenia technologii uprawy roślin iz wielu innych powodów. W tym artykule omówiono przyczyny żółknięcia i zaproponowano rozwiązania problemów.

Zawartość

Przyczyny zażółcenia ogórków

Uprawa ogórków nie jest trudna, ale przy braku minimalnej wiedzy i umiejętności łatwo jest stracić znaczną część plonu. Aby temu zapobiec, rozważ główne przyczyny żółknięcia ogórków.

 1. Naruszenie systemu nawadniania . Przy rzadkim nawadnianiu ogórków w niewielkim tempie następuje odwodnienie tkanek roślinnych. Pierwszym objawem odwodnienia ogórków jest to, że liście zaczynają żółknąć, co robić? W suche i upalne dni warto zwiększyć podlewanie. Rozwiązując ten problem, ważne jest, aby nie przesadzić, ponieważ przy nadmiarze wilgoci rozpoczną się procesy rozkładu tkanek ogórka.

Uwaga! Prawidłowe podlewanie powinno moczyć wierzchnią warstwę gleby w ogrodzie na 10 cm.

 1. Brak odżywiania w glebie . Na otwartym polu liście ogórka często żółkną z powodu braku składników odżywczych w warstwie gleby. Powód ten można wyeliminować, nawożąc ogórki w okresie wegetacji złożonymi nawozami mineralnymi. Żółknięcie jest często spowodowane brakiem azotu w glebie.
 2. Narażenie na niskie temperatury . Przechłodzone rośliny ogórka doświadczają silnego stresu, w wyniku czego liście i jajniki ogórków mogą żółknąć.
 3. Oparzenie słoneczne . Niektórzy ogrodnicy nawadniają ogórki, spryskując je w gorący, słoneczny dzień. W rezultacie na liściach mogą pojawiać się żółte plamy, co oznacza, że ​​roślina została poparzona przez słońce. W rozwiązaniu problemu pomaga przeniesienie czasu podlewania na wczesny poranek lub wieczór.
 4. Choroby grzybicze i wirusowe. Liście często żółkną z powodu chorób ogórka. Choroby mają zwykle charakter grzybowy lub wirusowy. Aby uratować zbiory, musisz wiedzieć, jak spryskiwać ogórki, jak je traktować. Choroby grzybowe, takie jak fusarium, można wyleczyć, traktując krzewy ogórków preparatem grzybobójczym. Choroby wirusowe nie są leczone, dotknięte krzewy należy usunąć z ogrodu.
 5. Urazy korzeni ogórka to kolejny powód, dla którego liście ogórka żółkną w szklarni i na grzbietach w ogrodzie. Korzenie mogą zjadać szkodniki glebowe, mogą również ulec uszkodzeniu podczas sadzenia sadzonek, w trakcie wykonywania prac pielęgnacyjnych.
 6. Atak szkodników jest powodem, dla którego liście krzewów ogórka żółkną i zwijają się. Od ataku mszyc, mączlików, kleszczy, wciornastków górne, młode liście mogą żółknąć.
 7. Starzenie się rośliny. Pod koniec sezonu wegetacyjnego dolne liście krzewów ogórka żółkną, a następnie wysychają. To naturalny bieg wydarzeń, który nie wymaga interwencji.

Przyczyny żółknięcia i skręcenia blach

W krzewach ogórka liście żółkną i zwijają się w następujących przypadkach:

 1. Niedobór składników odżywczych. Liście najpierw bledną, a następnie zwijają się w dół, stając się jak spadochron. Przyjrzyj się im uważnie. Jeśli nie zmieniły się w obszarze, ale rozciągnęły się, najprawdopodobniej było to spowodowane brakiem azotu. Jak przetwarzać ogórki w tej sytuacji? Oczywiście nawóz zawierający azot.
 2. Mączniak. Ta podstępna choroba dotyka krzewów ogórka w zenicie lata. W wyniku choroby w szklarni, na otwartym terenie, płytki liści ogórka żółkną i zwijają się. Jak spryskać krzaki, aby choroba ustąpiła? Tę dolegliwość należy leczyć roztworem na bazie płynu Bordeaux. Jeśli sadzonki zaczęły żółknąć w szklarni, musisz zorganizować codzienną wentylację.
 3. Wraz z drugim następstwem szkodników . Kiedy liście zwijają się do wewnątrz i żółkną, jest to wyraźny znak ataku szkodnika. Konieczne jest sprawdzenie spodniej strony blach. Mogą być zasiedlane przez mszyce lub przędziorków. Jak podlewać ogórki w takiej sytuacji? Środki owadobójcze stosuje się przeciwko mszycom, preparaty roztoczobójcze dają doskonałe efekty w walce z kleszczami.
 4. Choroby wirusowe. Przy ścisłym przestrzeganiu wszystkich wymagań technologii rolniczej liście mogą również żółknąć. Ważne jest, aby wiedzieć, dlaczego liście sadzonek ogórka żółkną. Być może jest to konsekwencja choroby wirusowej. Nie ma potrzeby zastanawiania się, jak wyleczyć roślinę z tej dolegliwości. Nie opracowano jeszcze leków antywirusowych. Chore rośliny należy usunąć z ogrodu.
 5. Oparzenia i hipotermia . Sadzonki ogórków i dorosłych roślin mogą żółknąć z powodu nieprzestrzegania reżimu termicznego. Kiedy liście zetkną się z zimnym lub podgrzanym szkłem w szklarni, mogą również żółknąć i zwijać się.
 6. Zmniejszona wilgotność powietrza . W przypadku niedostatecznej wilgotności powietrza roślina zwija liście w celu zmniejszenia obszaru parowania wilgoci. Czego w tym brakuje, aby rozwiązać problem? Konieczne jest częstsze podlewanie ogórków przez zraszanie.

Ogórki żółkną i wysychają liście, jajnik - co robić, co rozpylać?

Dlaczego dolne liście żółkną?

 1. Niektóre praktyki rolnicze obciążają ogórki. W wyniku tych stresujących zjawisk dolne liście żółkną, a następnie wysychają. Dzieje się tak dlatego, że zakład w obliczu takiego problemu kieruje wszystkie swoje siły na bardziej obiecujące wyższe poziomy.
 2. Blaszki liściowe na niższym poziomie mogą żółknąć w wyniku naturalnego starzenia się krzewu.
 3. Brak światła. Krzew ogórka ma wiele liści, cieniują się nawzajem, promienie słoneczne nie mogą dotrzeć do niższego poziomu. W rezultacie dolne liście żółkną.
 4. Przy hipotermii krzewów i nieregularnościach podlewania liście znajdujące się poniżej również żółkną.
 5. Niedostateczna zawartość składników pokarmowych w glebie, a mianowicie potasu, magnezu i fosforu, powoduje również zażółcenie blaszek liściowych dolnej części krzewu. Tutaj musisz również wiedzieć, jak karmić ogórki, aby nie żółkły. W tym celu wystarczy kompletny nawóz mineralny.
 6. Grzyby przyczyniają się do żółknięcia liści w bezpośrednim sąsiedztwie poziomu gleby. Choroby – peronosporoza, fusarium – najpierw dotykają dolnych blaszek liściowych, następnie infekcja rośnie. Dotknięte liście należy usunąć, spalić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Ogórki żółkną i wysychają liście, jajnik - co robić, co rozpylać?

Dlaczego jajnik wysycha?

Żółknięcie dolnych blaszek liściowych nie jest takie złe. Jeśli jajnik i górne liście żółkną, czas włączyć alarm.

Ogórki żółkną i wysychają liście, jajnik - co robić, co rozpylać?

Główne przyczyny zażółcenia jajnika są następujące:

 1. niewystarczające oświetlenie słoneczne górnej kondygnacji rośliny;
 2. narażenie na niskie temperatury na krzakach;
 3. brak azotu, potasu w glebie.

Uwaga! Bardzo ważne jest, aby ogórki wytrzymały warunki temperaturowe.

Stół. Optymalne temperatury do uprawy ogórków

Okres wegetacji Temperatura, stopnie С
przed owocowaniem po południu 21-24
w nocy osiemnaście
po wejściu do owocnikowania po południu 23-27
w nocy dziewiętnaście

Żółknięcie krawędzi liści

Czasami zażółcenie nie obejmuje całego obszaru liści, a jedynie krawędzie. Co spowodowało to odchylenie i co zrobić, jeśli liście żółkną na krawędziach.

Powody są następujące:

 1. Na krzak ogórka działa grzyb . Mączniak prawdziwy zaczyna atakować liście od krawędzi. Przy najmniejszym podejrzeniu infekcji grzybiczej należy spryskać krzaki płynem Bordeaux.
 2. Niedobór wilgoci w glebie. Rzadkie podlewanie prowadzi do żółknięcia i wysuszenia liści. Najpierw pojawia się zażółcenie na krawędziach.
 3. Brak potasu . Z powodu braku tego elementu krawędzie blach nabierają żółtego obramowania. Sytuację można poprawić, stosując nawóz potasowy.

Ogórki żółkną i wysychają liście, jajnik - co robić, co rozpylać?

Czy żółknięcie jest niebezpieczne?

Jeśli liście ogórków są pokryte żółtymi plamami, jest to konsekwencja pokonania krzewu przez infekcję grzybiczą. Podobne objawy mogą wskazywać na następujące choroby:

 1. Antraknoza . Na liściach ogórka pojawiają się brązowo-żółte zaokrąglone plamy z rozmytymi krawędziami. Później na łodygach pojawiają się wklęsłe owrzodzenia o wydłużonym kształcie.
 2. LMR (peronosporoza) . W wyniku pokonania krzewów ogórka mączniakiem rzekomym na liściach pojawiają się zaokrąglone żółte plamy z góry. A na spodniej stronie płytki pojawiają się strzępki grzybów w postaci białych cienkich nitek.
 3. Oparzenie słoneczne . Żółte plamy na górnej stronie liści mogą być spowodowane oparzeniem słonecznym. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy nawadnianie tryskaczowe odbywa się przy dużej aktywności słonecznej.

Ważny! Aby wyeliminować dolegliwość w pierwszych dwóch przypadkach należy zastosować preparaty grzybobójcze, w drugim – aby przenieść czas podlewania na poranek.

Jak przetwarzać rośliny

Kiedy liście ogórków żółkną, musisz wiedzieć, jak karmić lub przetwarzać krzaki, aby zatrzymać ten negatywny proces. Powyższe są głównymi przyczynami tego zjawiska:

 • czynniki pogodowe;
 • atak szkodników;
 • choroby roślin;
 • przyczyny związane z niewłaściwą dietą ogórków.

Z niedoborami żywieniowymi

Kiedy liście żółkną z powodu braku składników odżywczych, możesz zastosować następujące przepisy oparte na nawozach i środkach ludowych.

Receptura na nawóz mineralny

Aby przygotować pożywkę, możesz użyć dostępnego w handlu złożonego nawozu, na przykład Kemiru Kombi lub Fertik. Możesz również samodzielnie przygotować roztwór nawozowy do aplikacji pod korzeniem w następującym składzie:

 • superfosfat – 10 g;
 • azotan amonu – 13 g;
 • siarczan potasu – 17 g;
 • woda – 10 litrów.

Napar ziołowy

Taki ludowy środek do karmienia jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Do karmienia ogórków najbardziej odpowiedni jest napar z rośliny żywokostu. Przepis jest przygotowywany i stosowany zgodnie z następującym schematem:

 1. posiekać 1 kg świeżej trawy;
 2. wlać masę 10 litrów wody;
 3. nalegać na 7 dni;
 4. otrzymany ług macierzysty, rozcieńczony wodą w stosunku 1: 9;
 5. zastosuj działające rozwiązanie do przetwarzania na liściach i aplikacjach root.

Roztwór mocznika

Jeśli okaże się, że żółknięcie liści jest spowodowane brakiem azotu, należy zastosować recepturę sporządzoną z mocznikiem. W tym 45 g mocznika rozpuszcza się w 10 litrach wody. Roztwór nadaje się do aplikacji korzeni i opatrunku na liście.

Napar dziewanny

Obornik bydlęcy jest od dawna stosowany przez hodowców warzyw w celu zwiększenia zawartości azotu w glebie, poprawy jej struktury. Stwierdzono, że hamuje rozwój mączniaka prawdziwego. Aby przygotować napar, należy wlać 1 kg krowiego łajna 3 litrami wody. Po 3 dniach od osadzenia roztwór należy przefiltrować i rozcieńczyć trzema częściami wody. Następnie możesz zacząć karmić.

Napar z popiołu

Brak potasu w glebie można łatwo uzupełnić roztworem popiołu. Do przygotowania naparu 30 łyżek. popiół wlewa się do 10 litrów wody, pozostawia do zaparzenia przez 46 godzin. Powstały napar służy do opryskiwania roślin.

Z chorobami

Kiedy różne choroby powodują żółknięcie liści ogórka, możesz zastosować następujące przepisy, aby wyleczyć się z choroby.

Roztwór sody oczyszczonej

Ten przepis jest szczególnie dobry do profilaktycznego opryskiwania krzewów ogórka przeciwko wielu chorobom grzybiczym. Konieczne jest rozcieńczenie 1 łyżki. l. sodę w wiadrze z wodą i po wymieszaniu rozpocząć opryskiwanie.

Roztwór nadmanganianu potasu

Przy początkowych objawach żółknięcia liści, nawet jeśli choroba nie została konkretnie zidentyfikowana, spryskaj rośliny roztworem nadmanganianu potasu.

Ważny! Roztwór dokładnie wymieszać do całkowitego rozpuszczenia kryształów preparatu. W przeciwnym razie po opryskaniu wystąpią oparzenia liści.

Jeśli czarna noga szaleje na ogórkach, rozlej glebę pod krzakami roztworem nadmanganianu potasu.

Ogórki żółkną i wysychają liście, jajnik - co robić, co rozpylać?

Produkt na bazie zieleni

Peronosporozę można wyleczyć zwykłymi zielonymi liśćmi. Przygotowuje się następujący roztwór, który można użyć do oprysku trzy razy w ciągu miesiąca:

 • mocznik – 50 g;
 • serwatka mleczna – 2 l;
 • zielenie – 10 ml;
 • woda – 10 litrów.

Receptura na bazie Trichopolum

Ten antybiotyk zabija zarodniki grzybów i wykazano, że jest bardzo skuteczny przeciwko mączniakowi prawdziwemu. Aby przygotować roztwór, rozcieńczyć 2 tabletki w 1 litrze wody. Zwalczanie chorób odbywa się poprzez opryskiwanie.

Płyn Bordeaux

1% roztwór takiego leku jest skutecznym lekarstwem na mączniaka prawdziwego i inne grzyby.

Od szkodników

Szkodniki, które powodują żółknięcie liści, można odeprzeć lub zabić, stosując następujące przepisy.

Napar z czosnku

Dzięki temu przepisowi możesz zwalczać wiele szkodników i chorób. Jest przygotowany w następujący sposób:

 1. posiekaj czosnek i napełnij nim litrowy słoik;
 2. dodaj 20 g mydła w płynie;
 3. napełnij słoik wodą;
 4. wymieszaj składniki i odstaw słoik na tydzień w ciemne miejsce;
 5. przed opryskaniem roztwór filtruje się i rozcieńcza 3 łyżkami. l. roztwór macierzysty w 10 litrach wody.

Napar ze skórki cebuli

Wlej 5 litrów wody do aluminiowej patelni, dodaj 1 łyżkę. l. skórka cebuli. Gotuj kompozycję przez kilka minut. Po schłodzeniu aplikować na korzenie w ilości 1 litr na 1 roślinę.

Nitroammofoska

Ten kompletny nawóz może uzupełnić równowagę potasu, fosforu i azotu w glebie, a także wyprzeć mszyce z plantacji ogórków. Aby przygotować roztwór, wystarczy rozpuścić 3 łyżki. l. nawóz w 10 litrach wody.

Siarka koloidalna

Jeśli rozcieńczysz 85 g koloidalnej siarki w wiadrze z wodą, otrzymasz skuteczny lek przeciwko przędziorkom.

Zgodność z wymogami techniki rolniczej pozwoli uniknąć błędów i uzyskać obfite zbiory zelentów.

Michal Zebrowski
Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady