Nawilżacz powietrza: korzyści i szkody, wady i zalety

Korzyści i szkody związane z nawilżaczem są omawiane na wielu forach. Lekarze radzą mieć urządzenie w domu. Co jest wyjątkowego w tej cudownej technice i jak jej używać, spróbujmy teraz to rozgryźć.

Do czego służy nawilżacz?

Nawilżacz powietrza: korzyści i szkody, wady i zalety

Już po nazwie urządzenia można wywnioskować, że jego bezpośrednim celem jest nawilżanie powietrza. Główne zalety nawilżacza ujawniają się latem, kiedy na zewnątrz jest upalna, sucha pogoda. Urządzenie pozwala na utrzymanie optymalnej wilgotności wewnątrz pomieszczenia w granicach 40-60%. Wielu może się zastanawiać, dlaczego jest to konieczne. Faktem jest, że osoba składa się w 74% z wody. Stały pobyt w suchym pomieszczeniu negatywnie wpływa na zdrowie. Pogarsza się zdrowie człowieka, wysychają błony śluzowe, na ciele pojawiają się mikropęknięcia. Parownik pomaga przywrócić mikroklimat sprzyjający ludziom, zwierzętom i roślinom.

Ważny! Nawilżacz pomoże w normalizacji powietrza zimą podczas ogrzewania i przy włączonych urządzeniach grzewczych.

Rodzaje nawilżaczy

Zanim zaczniesz szukać porady na temat zagrożeń lub zalet nawilżacza, powinieneś zapoznać się z istniejącymi odmianami urządzenia. Każde urządzenie ma inne właściwości, jest w stanie utrzymać określony poziom nawilżenia, ma swoje wady i zalety. Za najbardziej powszechne w życiu codziennym uważa się trzy rodzaje nawilżaczy.

Model zimny

Najprostszy typ urządzenia nazywany jest również tradycyjnym, naturalnym lub klasycznym. Cicha praca jest charakterystyczną cechą. W obudowie urządzenia zamontowany jest wentylator, który pobiera powietrze z pomieszczenia i przepycha je przez wilgotną gąbkę – parownik. Ostatni element to dodatkowo filtr. Gąbka jest impregnowana roztworem antybakteryjnym. Chmura pary wodnej dostarczana do pomieszczenia jest całkowicie oczyszczona z bakterii. Dzięki zainstalowanemu srebrnemu prętowi nawilżacz może jonizować powietrze w pomieszczeniu za każdym razem, gdy dostarczana jest para.

Istnieją tradycyjne modele z dodatkowymi czujnikami wilgotności, higrostatem, kasetą antybakteryjną. Urządzenie zużywa mało energii elektrycznej i jest łatwe w utrzymaniu. Pielęgnacja polega na terminowym napełnianiu wodą, czyszczeniu zbiornika z osadu, płukaniu lub wymianie filtra.

Model parowy

Nawilżacz powietrza: korzyści i szkody, wady i zalety

Działający parownik przypomina wrzący czajnik. Woda wrze w zbiorniku. Wytworzona para jest wyrzucana do pomieszczenia strumieniami. Gdy cała woda się zagotuje, urządzenie automatycznie się wyłączy. Nawilżacz parowy jest bardziej korzystny niż szkodliwy. Para wchodząca do pomieszczenia jest zawsze sterylna, ponieważ wszystkie drobnoustroje giną podczas gotowania. Jeśli dla porównania weźmiemy zimny nawilżacz, to jeśli filtr antybakteryjny zawiedzie, takie urządzenie tylko zaszkodzi. Drobnoustroje dostaną się do pomieszczenia wraz z rozpyloną wodą.

Model parowy zużywa dużo energii elektrycznej, ale działa przez krótki czas. Urządzenie jest podobne do tradycyjnego parownika, dodatkowo wewnątrz zbiornika zamontowane są tylko elektrody do podgrzewania wody. Jeśli urządzenie nie jest wyposażone w higrometr i higrostat, zaleca się osobne dokupienie czujników. Istnieją modele z dodatkowymi pojemnikami na olejki eteryczne, pozwalające ćwiczyć aromaterapię.

Rada! Możesz maksymalnie wykorzystać nawilżacz parowy, umieszczając go w pokoju dziecka. Należy jednak pamiętać o gorącej parze. Aby zapobiec poparzeniu dziecka, nawilżacz umieszczony jest w niedostępnym miejscu.

Model ultradźwiękowy

Nawilżacz powietrza: korzyści i szkody, wady i zalety

Nowoczesny nawilżacz wypełniony elektroniką. Urządzenie wyposażone jest w higrostat, higrometr. Wiele modeli jest wyposażonych w wyświetlacz LCD. Elektronika umożliwia zdalne sterowanie funkcjami, sygnalizuje awarię filtra, wyłącza urządzenie w przypadku braku wody w zbiorniku.

Główną zaletą ultradźwiękowego nawilżacza powietrza jest precyzyjne utrzymanie wymaganego poziomu wilgotności. Jest to wyraźnie monitorowane przez elektroniczne czujniki. Woda zamienia się w oparowaną chmurę na skutek wibracji ultradźwiękowych. Wypuszczanie zimnej mgły do ​​pomieszczenia następuje z powodu pracy wentylatora.

Ważny! Wlanie nieuzdatnionej wody do nawilżacza ultradźwiękowego może zaszkodzić środowisku mieszkania. Z biegiem czasu na ścianach, meblach, szklanych przedmiotach pojawią się białe osady stałych osadów.

Czy nawilżacz przydatny w mieszkaniu

Nawilżacz powietrza: korzyści i szkody, wady i zalety

Dla ludzi optymalna wilgotność powietrza wynosi 40-60%. Mikroklimat w mieszkaniu miejskim jest często przesuszany przez kuchenki gazowe, klimatyzatory, ogrzewanie, grzejniki. Szkody wyrządzane są nie tylko zdrowiu ludzkiemu, ale także zwierzętom domowym i roślinności. Suche powietrze ma tendencję do szybkiego zanieczyszczania się pyłem. Mała kupka zwierząt, roztocza przedostają się do dróg oddechowych, powodując alergie. Przesuszone powietrze pogarsza nawet właściwości ludzkiej skóry, o czym może świadczyć tworzenie się łuszczenia.

Ważny! Badania dowiodły, że suche powietrze niszczy produkty drewniane. Bloki drzwi, meble, parkiet rozpadają się. Laminat wysycha i pęka.

Zalety nawilżacza opisano na filmie:

Zalety nawilżacza dla dzieci

Nawilżacz powietrza: korzyści i szkody, wady i zalety

Pediatrzy opowiadają o zaletach nawilżacza dla dziecka. Podkreślono następujące ważne czynniki:

 • Suche powietrze uszkadza błonę śluzową dzieci. Niskie stężenie wilgoci prowadzi do pogorszenia struktury śluzu. Bakterie wywołujące zapalenie zatok, nieżyt nosa i inne choroby przenikają przez suche drogi oddechowe.
 • Waporyzator przyniesie korzyści dziecku w postaci przyspieszonego powrotu do zdrowia. Jeśli brakuje wilgoci, istnieje ryzyko wysychania śluzu oskrzelowego. Dziecku trudniej oddychać, istnieje zagrożenie zapaleniem oskrzeli lub zapaleniem płuc.
 • Kurz i sierść zwierząt domowych są niezwykle szkodliwe dla zdrowia dzieci. Nawilżacz tłumi alergeny unoszące się w powietrzu.
 • Przydatny krem ​​nawilżający dla niemowlęcia, który wpływa na dobry sen. Noworodek jest mniej kapryśny.

Utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza w żłobku wpływa pozytywnie na regularny proces wymiany ciepła u dziecka.

Nawilżacz w czasie ciąży

Nawilżacz powietrza: korzyści i szkody, wady i zalety

Kobiety w ciąży korzystają z kremu nawilżającego. Przede wszystkim proces jonizacji powietrza poprawia odporność. Ciało przyszłej matki jest bardziej odporne na patogeny. Przy optymalnym poziomie wilgotności ciąża jest łatwiejsza. Kobieta nie cierpi na odwodnienie, jest pełna energii życiowej.

Rada! Stosowanie kojących olejków eterycznych wraz z balsamem pomaga w normalizacji stanu układu nerwowego.

Jak prawidłowo używać nawilżacza

Nawilżacz powietrza: korzyści i szkody, wady i zalety

Każdy model parownika różni się konstrukcją i ma swoje własne właściwości. Aby nie zaszkodzić ciału, musisz przestrzegać zasad korzystania z urządzenia. Ważne jest, aby zapoznać się z instrukcją przed użyciem nawilżacza. W przypadku prawie wszystkich urządzeń należy przestrzegać następujących zasad:

 • Optymalna lokalizacja to środek pomieszczenia. Parownik nie jest umieszczony na podłodze. Potrzebujesz stojaka o wysokości około 1 m.
 • Jeśli w domu są dzieci, urządzenie jest poza zasięgiem.
 • Aby parowe rozpylanie wody nie uszkodziło środowiska, dysza jest odwrócona od mebli, elektroniki, ścian.
 • Każda woda ma tendencję do odkładania się stałych nagromadzeń. Aby nie uszkodzić urządzenia, wyczyść filtr, zbiornik i inne części robocze określone w instrukcji w odpowiednim czasie.
 • W przypadku braku wbudowanego higrometru użytkownik samodzielnie kontroluje poziom wilgotności w pomieszczeniu.
 • W pomieszczeniach pożądane jest utrzymanie stałej temperatury powietrza od 20 do 24 o C, aby wykonywać regularną wentylację.

Czas pracy nawilżacza określa automatyka. Jeśli urządzenie nie jest wyposażone w czujniki, wskazane jest dokupienie ich osobno. Czas pracy trzeba będzie ustawić ręcznie. Filtr jest zwykle wymieniany co trzy miesiące. W przypadku parowników w pokoju dziecięcym filtr wymieniany jest co miesiąc. Aby nie zaszkodzić nawilżaczowi, a jedynie skorzystać, do wody wlewa się destylowaną lub wysokiej jakości filtrację.

Uwaga! Parownik wraz z wodą wodociągową nasyca pomieszczenie zanieczyszczeniami chloru.

Czy do nawilżacza można dodać olejki eteryczne

Nawilżacz powietrza: korzyści i szkody, wady i zalety

Do aromaterapii można użyć nawilżacza, ale nie każde urządzenie się sprawdzi. Będziesz musiał kupić parownik z funkcją spryskiwacza powietrza lub specjalny model z komorą olejową. Wiele się teraz mówi o zaletach olejków eterycznych w nawilżaczu powietrza, ale nie można z tym przesadzić. Waporyzator zapachowy stworzy cudowną atmosferę w pomieszczeniu, ale oleje mogą być szkodliwe dla alergików, pacjentów z zapaleniem oskrzeli, matek w ciąży i karmiących oraz niemowląt. Wszystko zależy od tego, z jakiej rośliny pozyskuje się olejek. Jeśli w domu jest wymieniony kontyngent osób, aromaterapia jest wykonywana za zgodą lekarza.

Dlaczego nawilżacz jest szkodliwy

Nawilżacz powietrza: korzyści i szkody, wady i zalety

Niewłaściwe użytkowanie może spowodować uszkodzenie dowolnego urządzenia gospodarstwa domowego. Jeśli chodzi o parownik, wyróżnia się następujące punkty:

 • Odparowywacz parowy może spowodować oparzenia, jeśli wejdzie w kontakt z parą. Wadą jest wzrost temperatury w pomieszczeniu podczas pracy, co jest niepożądane w upalne lato. Para może uszkodzić każdy trafiony obiekt.
 • Szkodą dla zimnego nawilżacza jest zanieczyszczenie powietrza. Taka uciążliwość występuje, jeśli filtr nie jest wymieniany w czasie.
 • Parownik ultradźwiękowy może być szkodliwy, jeśli jest używany z nieuzdatnioną wodą. Zanieczyszczenia stałe szybko osadzą się na powierzchni wszystkich przedmiotów w pomieszczeniu.

Czy można się przeziębić i zachorować od nawilżacza?

Przeziębienia najczęściej pojawiają się wraz z nadejściem wilgotnej pogody. To samo dzieje się podczas używania nawilżacza. Gdy parownik utrzymuje odpowiednią wilgotność, drogi oddechowe wytwarzają odpowiednią ilość śluzu. Przy silnym podmoknięciu powietrza zwiększa się ilość śluzu. Bakterie zaczynają się rozmnażać. Pojawia się przeziębienie, które może zakończyć się bólem gardła.

Nawilżacz powietrza na zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli może zająć dużo czasu, szczególnie w suchym pomieszczeniu. Brak wilgoci wpływa na powstawanie skrzepów śluzu. Pacjent ma trudności z oddychaniem. Suchy śluz jest niemożliwy do odkrztuszenia. Jeśli nawilżacz utrzymuje poziom wilgotności powietrza, pacjent szybciej się regeneruje. Z nawilżaniem nie można jednak przesadzić. Gdy wilgotność powietrza jest wysoka, pacjent z zapaleniem oskrzeli jest narażony na zapalenie płuc.

Czy nawilżacz ultradźwiękowy jest szkodliwy?

Wyparki ultradźwiękowe pracują z częstotliwością 20 kHz, co jest całkowicie bezpieczne dla całego środowiska mieszkalnego. Jednak urządzenie, wraz z zaletami, jest szkodliwe. Niemożliwe jest znalezienie idealnie czystej wody do napełniania. Na pewno będą obecne szkodliwe zanieczyszczenia. Wraz z opryskiem osiadają nie tylko na przedmiotach, ale także dostają się do organizmu człowieka przez drogi oddechowe. Modele ultrasonograficzne mogą powodować szkody w postaci astmy, przeziębienia, zapalenia oskrzeli, alergii.

Uwaga! Nie używaj nawilżacza ultradźwiękowego w pobliżu rozrusznika serca.

Co mówią lekarze o nawilżaczach

Nawilżacz powietrza: korzyści i szkody, wady i zalety

Jeśli chodzi o zalety nawilżacza, porady lekarskie sprowadzają się do tego, że urządzenie musi znajdować się w każdym domu. Suche powietrze jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale i niebezpieczne dla niego. Oprócz tego, że skóra i błony śluzowe cierpią, suchość szkodzi pracy serca.

Jeśli chodzi o szkodliwość waporyzatora, lekarze również mają zdecydowane stanowisko. Silne stężenie wilgoci grozi pojawieniem się chorób przewlekłych. W pomieszczeniach rozwija się pleśń, która negatywnie wpływa na zdrowie ludzi.

Jak wybrać odpowiedni nawilżacz

Nawilżacz powietrza: korzyści i szkody, wady i zalety

Aby urządzenie gospodarstwa domowego nie powodowało szkód, a jedynie przynosiło korzyści, przy wyborze modelu przestrzegane są następujące zasady:

 • Wydajność powinna odpowiadać objętości pomieszczenia. Nie możesz zabrać urządzenia z marginesem.
 • Zużycie energii zależy od mocy. Najbardziej energochłonne są modele parowe.
 • Urządzenie operacyjne nie powinno hałasować. Optymalny poziom jest dozwolony w zakresie 34-40 dB.
 • Zwartość nie jest najlepszym wskaźnikiem parownika. Małe zbiorniki będą musiały być często uzupełniane. Optymalne jest preferowanie modeli o pojemności 5 litrów.
 • Dodatkowe funkcje są wybierane według własnego uznania. Ważne jest, aby mieć wbudowany higrometr i higrostat.

Po wybraniu asystenta domowego pod każdym względem możesz zwrócić uwagę na projekt, znaleźć model w przystępnej cenie.

Wniosek

Korzyści i szkody związane z nawilżaczem zależą tylko od tego, jak dana osoba korzysta z urządzenia. Przy odpowiednim podejściu parownik pomoże stworzyć mikroklimat w pomieszczeniu, który jest korzystny dla wszystkich mieszkańców gospodarstwa domowego.

Michal Zebrowski
Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady