Korzyści zdrowotne wynikające ze skutera

Hulajnoga to nie tylko miłe wspomnienia z dzieciństwa czy sposób na zabawę własnych dzieci. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wzorów, z których wiele jest odpowiednich dla dorosłych odbiorców. Trudno przecenić korzyści płynące z jazdy zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Zalety skutera dla dorosłych

Wbrew błędnym przekonaniom, że hulajnoga to czysto dziecięca zabawa, pewna kategoria dorosłych konsekwentnie korzysta z tego urządzenia. Wynika to nie tylko z faktu, że hulajnoga może być używana jako środek do chodzenia i poruszania się, ale także w celu poprawy zdrowia. Regularne i prawidłowe użytkowanie hulajnogi naprawdę ma zbawienny i wzmacniający wpływ na organizm. W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej, jakie korzyści i szkody może przynieść skuter.

Korzyści płynące z jazdy na hulajnodze dla ludzkiego ciała:

 • zapobieganie żylakom;
 • zmniejsza się ryzyko powstania zakrzepów w naczyniach krwionośnych;
 • poprawia się ogólny stan naczyń krwionośnych i układu sercowo-naczyniowego;
 • wzmocnienie kończyn dolnych;
 • trening mięśni oczu;
 • profilaktyka kręgów szyjnych i dolnej części pleców;
 • możesz schudnąć jeżdżąc na hulajnodze;
 • oczyszczenie płuc i wzmocnienie układu oddechowego;
 • utwardzanie i wzmacnianie odporności.
Ważny! Osobno warto wspomnieć o korzystnym wpływie na układ nerwowy. Po jeździe na nartach stres znika, pojawia się ładunek pozytywnych emocji i wigoru.

Oprócz ogólnego działania tonizującego, jest również korzystny zarówno dla zdrowia mężczyzn, jak i kobiet.

Dla kobiet

Przede wszystkim kobiety mają możliwość utrzymania sylwetki w dobrej formie. Trzydziestominutowy spacer z tym urządzeniem to alternatywa dla fitnessu, dlatego hulajnoga odchudzająca jest jednym z najlepszych narzędzi.

Korzyści zdrowotne wynikające ze skutera

Takie obciążenia umożliwiają napompowanie mięśni pośladkowych, a także pleców i prasy. W niektórych miejscach systematyczne ładowanie pozwala na zmniejszenie grubości tkanki tłuszczowej podskórnej, dlatego korzyści płynące z hulajnogi dla Twojej sylwetki są nieocenione.

Dla mężczyzn

Dla mężczyzn przejażdżki na hulajnodze będą przydatne jako profilaktyka gruczolaka i zapalenia gruczołu krokowego. Przy aktywnej jeździe dochodzi do intensywnego ukrwienia narządów miednicy.

Zalety skutera dla dzieci

Z korzystaniem ze skutera przez dzieci wiąże się wiele uprzedzeń i mitów, które od dawna kwestionują lekarze. Prawidłowo i bezpiecznie stosowany przyniesie tylko korzyści.

W przeciwieństwie do roweru , w którym działa tylko dolna część ciała, hulajnoga łączy również mięśnie pleców i brzucha do pracy. Przyczynia się to do bardziej harmonijnego rozwoju dziecka. Oprócz tego, że jazda konna wykorzystuje prawie wszystkie mięśnie, wzmacnia również aparat przedsionkowy i rozwija koordynację.

Uwaga! Jedną z głównych zalet hulajnóg dziecięcych dla najmłodszych jest to, że można ich używać nawet w domu.

Bezpieczeństwo takiej jednostki jest zdecydowanie większe niż roweru, rolek czy rolek, z których łatwo można spaść i zrobić sobie krzywdę.

W jakim wieku hulajnoga przyniesie korzyści dziecku

Możesz zacząć jeździć na łyżwach już w wieku dwóch lat. Nie musisz się martwić, jak nauczyć się jeździć na hulajnodze nawet dla najmniejszego rowerzysty, ponieważ wszystko jest bardzo proste. Dla takich dzieci opracowano specjalistyczne, lekkie, kompaktowe, łatwe w obsłudze pojazdy trójkołowe. Są tak proste i bezpieczne, jak to tylko możliwe, ale oprócz dobroczynnego działania niosą też wiele pozytywów.

Rada! Generalnie zaleca się oferowanie dziecku hulajnogi po tym, jak nauczy się dobrze chodzić. Wynika to z faktu, że dziecko musi wyrobić sobie nawyk wykonywania skomplikowanych ruchów.

Wersja dwukołowa jest już odpowiednia dla dzieci w wieku od czterech do pięciu lat, które będą mogły stale utrzymywać równowagę. Po pojawieniu się pewnego doświadczenia i umiejętności możesz zdobyć sztuczną odmianę urządzenia.

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na hulajnodze

Podczas jazdy pracują różne mięśnie i całe ich grupy:

 1. Mięśnie nóg. Mięśnie czworogłowe uda i łydki pracują i rozwijają się.
 2. Mięśnie pośladków są wzmocnione, zwłaszcza jeśli często zmieniasz nogę.
 3. Mięśnie pleców.
 4. Naciśnij.
 5. Ścięgna podkolanowe.

Ile kalorii spalono podczas jazdy na hulajnodze

Ilość spalonych kalorii zależy od dwóch głównych czynników: wagi osoby i długości jazdy. 

Korzyści zdrowotne wynikające ze skutera

Na przykład osoba o masie 70 kg w 5 minut spali 35 kcal, a za godzinę odpowiednio dwanaście razy więcej, czyli 420 kcal. Podobnie możesz obliczyć dane dla dowolnej osoby i rodzaju treningu, aby osiągnąć maksymalne wyniki.

Jak prawidłowo jeździć na hulajnodze

Pomimo pozornej łatwości prowadzenia, zaleca się przestrzeganie następującego zestawu zasad:

 1. Nie wychodź na spacer zaraz po jedzeniu.
 2. Odpoczynek powinien występować naprzemiennie z aktywną fazą.
 3. Przed jazdą zaleca się rozgrzanie.
 4. Aby osiągnąć maksymalny efekt, wymagane są regularne przyjazdy.

Zalety skutera

Rozważając takie urządzenie jak hulajnoga, należy podkreślić szereg jego niezaprzeczalnych zalet w stosunku do rowerów, rolek, deskorolek i innych podobnych urządzeń.

Wśród głównych zalet są następujące aspekty:

 1. Aktywne zaangażowanie wielu układów ciała, ich trening i wzmocnienie.
 2. Mały rozmiar, zwartość, lekkość.
 3. Nie wymaga dużo miejsca do przechowywania.
 4. Prawie nie ma potrzeby konserwacji.
 5. Przystępna cena i niezwykła trwałość.
 6. Bezpieczeństwo operacyjne, ryzyko jest znikome.
 7. Prostota w zarządzaniu, opiece i kontroli.
 8. Możliwość swobodnego poruszania się po chodniku.
 9. Brak pedałów umożliwia prowadzenie pojazdów nawet w zimnych porach roku.

Jak wybrać hulajnogę dla osoby dorosłej i dziecka

Istnieją dwie grupy modeli: hulajnogi i koszule. T-shirty to profesjonalne modele sportowe o specjalnym kroju do jazdy z dużą prędkością, ale nie będą one brane pod uwagę w tym artykule.

Hulajnogi występują również w dwóch głównych typach: miejskich i wyczynowych. Stunt ridery są przeznaczone dla doświadczonych i zręcznych jeźdźców, którzy do swoich wypraw dodają wszelkiego rodzaju skoki i inne elementy, a często jeżdżą w całości tylko w specjalnych miejscach z trampolinami.

Korzyści zdrowotne wynikające ze skutera

Miejskie hulajnogi to najbardziej znana i prosta opcja, która jest odpowiednia dla dzieci i dorosłych, a także możesz wybrać hulajnogę dla osób starszych. Wariant trójkołowy to model czysto dziecięcy, tylko dla najmłodszych. W przeciwnym razie wybór dokonywany jest na podstawie następujących parametrów:

 • rozmiar i rodzaj kół;
 • wysokość kierownicy;
 • obecność hamulca ręcznego do zatrzymania awaryjnego;
 • materiał konstrukcyjny;
 • szerokość podnóżka.

Bezpieczeństwo jazdy na hulajnodze zależy od charakterystyki kół. Szybkość, zwinność i wydajność będą zależeć od szerokości podnóżka i steru.

Uszkodzenie skutera

Uwzględniając zasady bezpieczeństwa i prawidłową obsługę, rozważany środek transportu staje się nieszkodliwy. Ryzyko zranienia lub obicia jest znikome i powstaje tylko w związku z nieprzewidzianymi okolicznościami, które mogą pojawić się na określonym odcinku ścieżki.

Istnieje kilka błędnych przekonań, które twierdzą, że w pewnych aspektach hulajnoga jest szkodliwa dla dziecka. Opinie te są klasyfikowane jako mity, ponieważ zostały już naukowo obalone.

Istnieją trzy główne nieporozumienia:

 1. Dziecko może mieć skrzywienie kręgosłupa. To stwierdzenie opiera się na fakcie, że podczas jazdy dziecko ciągle korzysta z jednej strony i rzekomo przez to się pochyla. Biorąc pod uwagę krótki czas trwania podróży dzieci, trudno mówić o jakiejś krzywizny w tak krótkim okresie.
 2. Taka jazda jest szkodliwa dla dzieci w wieku 2 lat. Ponownie stwierdzenie o możliwym zniekształceniu kręgosłupa. Lekarze wyjaśniają, że do wystąpienia naprawdę negatywnych procesów konieczna będzie ciągła jazda przez 3-4 godziny, co jest bardziej w mocy sportowca z wypisem, a nie dziecka w wieku 2-3 lat.
 3. Traumatyczny pojazd. Jazda na hulajnodze jest bezpieczniejsza niż nawet jazda na rowerze. Nie da się rozwinąć naprawdę niebezpiecznej prędkości, aw razie potrzeby można zsiąść bardzo szybko i delikatnie. Jedynym niebezpieczeństwem może być tylko źle zmontowana lub wadliwa konstrukcja.

Wniosek

W tym artykule przeanalizowano zalety i szkody skutera. Oczywiście jest to proste i budżetowe narzędzie, które pozwala poprawić swoje zdrowie, utrzymać dobrą kondycję, poprawić nastrój i nabrać emocji. Takie urządzenie doskonale sprawdzi się na miejskich wycieczkach, a także podczas dziecięcych zabaw czy rodzinnych wypadów.

Michal Zebrowski
Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady