Kiedy usunąć czosnek posadzony przed zimą i wiosną

Okres wegetacji czosnku jest dość długi, średnio trwa 4 miesiące. Zbiór odbywa się zwykle w lipcu-wrześniu. Czas czyszczenia może się różnić w zależności od regionu. Średnio optymalne są następujące czasy, kiedy zbierać czosnek:

 • zima, która została zasadzona jesienią, jest wykopywana w lipcu;
 • czosnek wiosenny, sadzony wiosną, jest opóźniony o 3-4 tygodnie w stosunku do zimowego.

Warunki mogą się różnić w zależności od warunków pogodowych i klimatycznych. Średnio warzywo uprawia się przez 100-120 dni, odmiany późne – nieco dłużej. Czasy czyszczenia różnią się w zależności od regionu:

 • na południu czosnek zimowy zbiera się na przełomie czerwca i lipca, a wiosenny – w lipcu;
 • w regionie moskiewskim zbiory odbywają się w lipcu i na początku sierpnia;
 • na Syberii na Uralu okres dojrzewania przesuwa się na połowę sierpnia – początek września, dlatego agronomowie zalecają uprawę odmian wczesnych.

Kiedy usunąć czosnek posadzony przed zimą i wiosną

Jak sprawdzić, czy czosnek jest dojrzały?

Zbiór może odbywać się sekwencyjnie, w zależności od etapu dojrzałości rośliny. Aby dowiedzieć się, że nadszedł czas, aby wykopać czosnek, przeprowadza się oględziny części nadziemnej. Przede wszystkim wykopuje się rośliny o zielonych liściach do bezpośredniego spożycia. Rośliny nie mają jeszcze dobrze uformowanych głów. Zielone szczyty można również wykorzystać do sałatek, zbieranych na zimę, ale po odcięciu główka ustaje i trzeba ją wykopać.

Czosnek przeznaczony do przechowywania na zimę wykopuje się inaczej.

Oznaki dojrzałego czosnku:

 1. Rośliny, które nie wyrosły z kwiatostanów, wykopuje się, gdy około 50% liści jest osadzonych.
 2. Faza, w której czosnek posadzony przed zimą jest w pełni dojrzały – kiedy wypuszcza pędy kwiatostanów, czemu towarzyszy żółknięcie i wysuszenie dolnych liści, łodyga więdnie.
 3. Łuska, pod którą wyraźnie widać ząbki czosnku, przypomina pergamin.
 4. Pierwsza zewnętrzna łuska na głowach jest pęknięta, głowa jest twarda.

Czas odłożyć czosnek do przechowywania, gdy główki po wykopaniu pokryte są 3-5 łuskami. Kiedy zbiory są opóźnione, łuski pękają i głowy zaczynają się otwierać, plon jest tracony.

Kiedy usunąć czosnek posadzony przed zimą i wiosną

Jeśli naruszysz terminy odbioru?

 • Opóźnienie czyszczenia. Kiedy czas zbiorów jest opóźniony, główki mogą się otwierać i kruszyć w glebie, poszczególne goździki zaczynają się zakorzenić. W deszczowe lato głowy mogą gnić, aw przyszłości są źle przechowywane.
 • Kolekcja przedwczesna. Zbyt wcześnie wykopane głowy są nadal miękkie, co doprowadzi do utraty plonów podczas długotrwałego przechowywania.

Jaką pogodę kopać, jak suszyć?

Zbiór odbywa się w słoneczne, suche dni, lepiej, aby przed zbiorem było kilka dni bez deszczu. Zbieranie odbywa się zazwyczaj ręcznie, głowy starannie, starając się nie uszkodzić, podważać łopatą lub widłami.

Uwaga! Nie zaleca się kopania czosnku z ogrodu do przechowywania w deszczową pogodę. Jeśli występują długotrwałe deszcze i nie ma innego wyjścia, musisz zbierać plony, aż zgniją, dokładnie osuszyć głowy, a następnie oczyścić je z ziemi.

Po zbiorach przygotowuje się do przechowywania:

 1. Główki należy wstępnie osuszyć w dobrze wentylowanym, jasnym miejscu.
 2. Późniejsze suszenie przeprowadza się w pomieszczeniu, w miejscu bez dostępu światła słonecznego.
 3. Następnie musisz skrócić końce liści, odciąć korzenie. Jeśli planujesz splatać warkocze, łodygi pozostają dłuższe.
 4. Dokładnie oczyść głowy ręką (w rękawiczce), usuwając wszelkie zabrudzenia, ewentualne pozostałości ziemi.

Jak przechowywać?

To warzywo dobrze się trzyma. Niektóre odmiany w dobrym stanie mogą być przechowywane nawet przez rok. Czosnek zimowy, który nie wytwarza kwiatostanów, nadaje się do długotrwałego przechowywania i wymaga temperatury 0-1 ° C i wilgotności względnej 65-70%.

Najlepiej przechowywać plon w suchym, ciemnym pomieszczeniu. Idealnym pojemnikiem jest kosz lub szuflada, która umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Możesz także zawiesić swoje uprawy pod sufitem, splatając łodygi w warkocze lub wiązując je w pęczki.

Głowice należy starannie posortować. Głowy uszkodzone przez kopanie, podejrzane, umieszcza się w osobnym pudełku, pozostawiając je do szybkiego użycia – tę uprawę należy najpierw zjeść lub wykorzystać na letnią konserwę.

W lodówce można przechowywać nieskalowane główki czosnku, co na dłuższą metę nie jest dobrą metodą. W niskich temperaturach warzywo traci swój charakterystyczny smak i aromat. To samo dotyczy zamrażania, jednak wiele osób wybiera tę metodę, gdy trzeba trzymać duże plony w mieszkaniu. Do zamrożenia obrane głowy zawija się w folię aluminiową i umieszcza w zamrażarce. Takie warzywo nadaje się do robienia frytek, sosów zimą. W zamrażarce można przechowywać drobno posiekane piórka czosnkowe, zapakowane w torebki, wykorzystując je później do zup, barszczu.

Czosnek ze względu na wiele aktywnych składników ma ogromne znaczenie dla zdrowia, zawiera oleje, allinę i allicynę. Związki te mają głównie działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Wiedząc, kiedy usunąć letni czosnek z ogrodu, posadzony wiosną lub zimą, posadzony jesienią i jak prawidłowo go przechowywać, możesz przez długi czas zachować zbiory i ich cenne właściwości.

Michal Zebrowski
Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady