Jak wyhodować cedr na swojej stronie

Jak wyhodować cedr na swojej stronie

Od czasów starożytnych drzewa iglaste były używane do ozdabiania parków w zamożnych posiadłościach. A teraz z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność. W końcu drzewa iglaste są bardzo dekoracyjne i przez cały rok, a także emitują dużo fitoncydów, które uzdrawiają powietrze wokół nich. Wielu ogrodników chciałoby posadzić piękny i majestatyczny cedr w swoim letnim domku. Zobaczmy, jak to zrobić.

Który cedr wybrać

Cedr to wysokie, wiecznie zielone drzewo jednopienne, które może dorastać do 50 metrów. Kora na pniu dorosłych roślin jest łuszcząca się, pękająca. Posiada dwa przejścia żywiczne w naskórku. Korona się rozszerza. Igły są w kształcie igieł, twarde i kłujące, zebrane w pęczki. Kolor igieł waha się od intensywnie niebieskawo-zielonego do srebrzystoszarego.

Tradycyjnie takie drzewa iglaste znane nam jako cedr atlas, himalajski, libański, cypryjski należą do rodzaju cedrów (Cedrus). Jednak wszystkie te gatunki są subtropikalne, aw naszym kraju mogą rosnąć tylko na Kaukazie Południowym i na Krymie. Ale są drzewa iglaste, które należą do rodzaju sosny (Pínus), ale są bardzo zbliżone do gatunku cedru i rosną na naszym terenie. Dlatego właśnie o nich będziemy mówić w naszej recenzji.

– cedr syberyjski lub cedr syberyjski (Pinus sibirica) – dorasta do wysokości 35-45 metrów, pień może mieć średnicę ponad półtora metra. Długa wątroba, czasami żyje do 500 lat lub dłużej. Igły są sztywne, trójostrzowe, zebrane w pęczki po 5 sztuk. Zapylanie odbywa się w czerwcu. Jedno drzewo ma kłoski męskie i żeńskie. Żeńskie kwiaty są następnie przekształcane w stożek, składający się ze szkieletu i łusek. Pod każdą łuską znajdują się dwa nasiona orzechów, które dojrzewają w ciągu dwóch lat do września. W pełni dojrzała szyszka osiąga 13 cm Małe orzechy (około 1 cm) są koloru ciemnobrązowego. Wyhodowano odmiany ozdobne: “Oligarch”, “Emerald”, “Highlander”, “Biosphere”, “Narcissus”, “Tamagotchi” i inne.

Cedr syberyjski Cedr syberyjski (orzechy)

– cedr europejski lub cedr europejski (Pinus cembra) – rozpowszechniony w górzystych rejonach Europy (nie rośnie na terenach płaskich). Jest bardzo podobny do cedru syberyjskiego, ale jest od niego gorszy. Igły są cieńsze i bardziej miękkie, szyszki nieco mniejsze, a tułów bardziej sękaty. Gatunki ozdobne: kolumnowe, złocisto-iglaste, płaczące, ze srebrzystymi igłami, krzaczaste z przerośniętymi igłami, niewymiarowe (do 2 m wys.), Karłowate (do 40 cm wys.), Barwne.

Cedr europejski (krzaczasty) Cedr europejski (niewymiarowy)

– cedr koreański lub cedr koreański (Pinus koraiensis) – rośnie w Azji Wschodniej i na terytorium Primorsky. Korona jest stożkowata, gęsta, często wielospadowa. Młode pędy są brązowe i lekko owłosione. Drewno pachnące, o pięknej fakturze, dobrze przetworzone. Igły są trójkątne, jedna strona jest zielona, ​​a dwie pozostałe mają białe, szare i niebieskie plamy. Szyszki cedru koreańskiego są znacznie większe niż szyszki cedru syberyjskiego. Różnią się kolorem i wygiętymi krawędziami łusek. Istnieją odmiany dekoracyjne: Anna, Blue ball, Chainbai, Dragon eye, Lilu i inne.

Cedr koreański Cedr koreański „Oculis Draconis” Cedr koreański „Nana”

– Sosna cedrowa karłowata lub cedr karłowaty (Pinus pumila) to mała, pełzająca roślina iglasta (do 1,5 m). Kora jest szara, pokryta brązowymi plamami. Ma szeroko rozłożone gałęzie. Są zawsze dociskane do podłoża i tylko końcówki są wygięte do góry. Szyszki są małe, owalne o długości 3-7 cm, a orzechy do 9 mm. Dojrzewają w ciągu dwóch lat, podobnie jak inne sosny cedrowe. Jeśli gałęzie są przyciśnięte do ziemi przez długi czas, mogą się zakorzenić. Odmiany ozdobne: Glauca, Globe, Draijers Dwarf, Jeddeloh, Dwarf Blue.

Kedrovy stalanik «Jeddeloh» Kedrovy stalanik «Dwarf Blue»

W ogrodzie uprawiamy cedr syberyjski

Kto jest kim

W sumie w przyrodzie rośnie pięć gatunków tych drzew. Najbardziej znane to cedr libański (przedstawiony na fladze tego kraju) i cedr himalajski. Są to bardzo piękne drzewa z krótkimi niebieskawymi igłami i szyszkami, dające małe, niejadalne nasiona. .

A co z cedrem syberyjskim? Te cedry, które rosną na Syberii i Dalekim Wschodzie, z których pozyskuje się pyszne orzechy, nie są w rzeczywistości cedrami. To nic innego jak jeden z rodzajów sosen – cedr syberyjski (Pinus cembra f. Sibirica). Sosny cedrowe rosną nie tylko na Syberii – ich rodzeństwo (Pinus cembra) również żyje w europejskich górach, a na Dalekim Wschodzie iw Korei występuje ich kuzynka – sosna koreańska (Pinus koraiensis), zwana także cedrem, ale tylko Koreański …

Cedr syberyjski lub, jak można to nazwać bardziej słusznie, sosna cedrowa syberyjska, to potężne drzewo osiągające wysokość 40 metrów lub więcej. Korona młodych roślin jest gęsta i przypomina wielkość kroju, starych – szeroka i obszerna. Sosny cedrowe żyją do 300 lat, a według niektórych źródeł do 600 lat. Ich igły są szaro-zielone, raczej miękkie i cienkie do 13 cm długości Jedną z cech tej sosny jest to, że zbiera się je w pęczki po 5 sztuk.

Sosna cedrowa zaczyna owocować w 40, a nawet 80 roku życia. Niewielu może się doczekać zbiorów z roślin wyhodowanych z nasion. Dlatego w celu przyspieszenia owocowania stosuje się metodę szczepienia, wykorzystując do tego celu gałązki ze specjalnie wyselekcjonowanych elitarnych roślin. Takie szczepione okazy są znacznie mniejsze, ale owocują już w 5 – 6 roku.

Które miejsce wybrać

Sosna cedrowa dobrze rośnie zarówno na otwartym słońcu, jak iw miejscach lekko zacienionych. Ale nawet gęsta korona może tworzyć się tylko przy swobodnym wzroście. Gleby powinny być gliniaste i luźne. Szczególnie ważne jest, aby głębokie warstwy podłoża łatwo przepuszczały wodę – „cedr” nie toleruje stojącej wody. Dlatego zdarza się, że młode sosny pięknie rosną, a dorośli umierają. Dzieje się tak jednak również w przypadku jabłoni, których korzenie również nie tolerują wód gruntowych.

Zresztą sosny cedrowe są wyjątkowo bezpretensjonalne: są odporne na suszę, nie boją się mrozów i nie wymagają dodatkowego nawożenia i przycinania. Więc bądź cierpliwy i uprawiaj sosny cedrowe. A tym, którzy mają mało cierpliwości radzę sadzić karły cedrowe – są też piękne, ale rosną znacznie szybciej i owocują już 6-10 lat po zasiewie.

Sadzonki z orzechów

Dla miłośnika drzew iglastych w cedrze najważniejsze jest niezaprzeczalne piękno i wysoka odporność na mróz. Dlatego ta sosna jest jednym z najbardziej mile widzianych gości w naszym ogrodzie. Jak uzyskać taki cud?

Metoda 1 (dla tych, którzy nie są ograniczeni funduszami)

Najbardziej niecierpliwi, jeśli pozwala na to grubość portfela, mogą zamówić w pokoju dziecięcym dorosły cedr. Tak zwane drzewa wielkogabarytowe sadzi się nawet zimą – przy pomocy dźwigu samochodowego. Oczywiście nie ma całkowitej gwarancji, że dorosłe drzewo zapuści korzenie w nowym miejscu. Usługa wyceniana jest kwotowo z kilkoma zerami …

Możesz także kupić młodą sadzonkę, której koszt będzie zależał od wieku i wielkości. To prawda, że ​​nadal musisz biec, aby znaleźć sosnę cedrową w szkółkach – jak dotąd niewiele osób ją uprawia.

Metoda 2 (dla tych, którzy nie są wystarczająco bogaci, aby bać się trudności)

Chcę podzielić się z Wami moim doświadczeniem w kiełkowaniu orzeszków piniowych. Można je kupić np. Na rynku (oczywiście trzeba wziąć orzechy „surowe”, niehartowane ani obrane).

Orzeszki piniowe zachowują żywotność w cieple nie dłużej niż 2-3 lata, a nawet wtedy, gdy ich osłony (łupiny) nie zostaną naruszone. W lodówce, nawet w niskich temperaturach dodatnich, w szczelnie zamkniętym pojemniku, nasiona mogą zachować żywotność dłużej, nawet do 10 lat. Mimo to najlepiej kiełkują świeże nasiona.

Orzechy nie mogą natychmiast kiełkować, ponieważ ich zarodek jest słabo rozwinięty. Do jej pełnego rozwoju wymagany jest okres 5-7 miesięcy, który mija przy dużej wilgotności powietrza, a nawet niskich temperaturach – to w takich warunkach orzechy są przenoszone w ziemi przez całą zimę w naturze. Możemy więc również siać orzechy na zimę na grzbiecie i czekać na ich kiełkowanie.

A dla bardziej efektywnego kiełkowania orzechy należy wymieszać z czystym, dużym, mokrym, ale nie mokrym piaskiem, włożyć do szmatki, a wszystko to należy przechowywać w przegródce na owoce domowej lodówki w plastikowej torbie lub plastikowym pudełku na 5 -7 miesięcy. Nasiona należy okresowo sprawdzać, aw przypadku pogorszenia stanu podłoża zmienić na świeże. Po 5 – 7 miesiącach orzechy są myte i wysiewane w doniczkach, skrzynkach lub redlinach na głębokość 0,5 – 1 cm do świeżej luźnej gleby piaszczysto-gliniastej. Rośliny trzymane są w temperaturze około 20 – 22 ° C, kiełkują w ciągu 0,5 – 1 miesiąca. Młode sadzonki są trzymane w świetle, ale nie na słońcu i umiarkowanie podlewane.

Latem sadzonki można wynieść do ogrodu, stopniowo przyzwyczajając się do powietrza i słońca. A następnie sadzić w redlinach z luźną, pożywną glebą. Pamiętaj, że świeże nawozy organiczne są niedopuszczalne. Młode rośliny łatwo tolerują przesadzanie, więc odległość między sadzonkami może być niewielka.

Rośliny w wieku 3 lub więcej lat należy przesadzać tylko wczesną wiosną. Stare drzewa i rośliny z gołymi suszonymi korzeniami praktycznie się nie zakorzeniają.

Aby przeszczepić drzewa powyżej 5 lat, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie bryły korzeniowej. W tym celu przynajmniej rok przed przesadzeniem wokół pnia drzewa wykonuje się głębokie nacięcie pierścieniowe o średnicy około 60 – 100 cm, korzenie poziome są przycinane, ale głębokie nie. W wyniku wielokrotnego przycinania i dobrego podlewania wszystkie korzenie tworzą gęstą, łatwą do przeszczepienia bryłę.

Mylą się ci, którzy uważają, że cedry syberyjskie mogą rosnąć tylko na Syberii, na południu, jak mówią, są zbyt „gorące”.

Sosna cedrowa syberyjska doskonale zakorzenia się we wszystkich regionach kraju, w tym w regionie moskiewskim. Niezwykle ozdobna roślina o długich, miękkich igłach! Coraz częściej cedr sadzi się nie tylko w okolicach dworów „noworuskich”, ale także na zwykłych sześciusetletnich poletkach. Na przykład na daczy aktorki Niny Grebeshkovej rośnie piękny cedr, zasadzony kiedyś przez jej męża, reżysera Gaidai.

Przy dobrej opiece cedr zacznie rodzić szyszki z orzechami w 30 roku, chociaż wielu z jakiegoś powodu jest przekonanych (a nawet w książkach są takie stwierdzenia), że tylko stuletnie okazy owocują.

Andrey Tumanov, redaktor naczelny gazety „Waszi 6 akrów”

Jak prawidłowo sadzić cedr

Cedry wymagają światła, chociaż normalnie tolerują zacienienie (szczególnie młode rośliny). Są mrozoodporne i wyjątkowo mało wymagające. Kochają wilgoć, ale nie tolerują stojącej wody.

Wybierając miejsce do sadzenia, należy wziąć pod uwagę, że cedr ma wysoko rozwinięty system korzeniowy i bujną koronę, więc wymaga dużo miejsca. Odległość między roślinami powinna wynosić około sześciu metrów, a co najmniej 3 metry powinny być wycofane z domu. W przypadku odmian niewymiarowych i karłowatych odległości te powinny być nieco mniejsze.

Sadzonki cedru przesadza się na stałe na stałe wczesną wiosną (po roztopieniu się ziemi) lub na samym początku jesieni pod koniec sezonu wegetacyjnego.

Ważną rolę odgrywa właściwy dobór gleby do drzew iglastych, która powinna być lekka, ale pożywna. Cedr słabo będzie się rozwijał w gliniastej glebie.

Przed sadzeniem miejsce należy dobrze wykopać. Przygotuj dziurę, która powinna być o 30-40% większa niż objętość korzeni z ziemistą grudką. Gleba na dnie dołka powinna być dobrze spulchniona. Następnie wyposażamy drenaż (co najmniej 10 cm). Wymieszaj glebę ogrodową z torfem, próchnicą lub kompostem. Konieczne jest również dodanie do tej mieszanki niewielkiej ściółki z lasu iglastego. Zaleca się najpierw wbić drewniany kołek bez kory do dołu na podwiązkę drzewka.

Przygotowaną mieszankę gleby wlać do otworu prawie do góry, dobrze zagęścić i zalać wodą. Następnie umieszczamy sadzonkę w pobliżu kołka, prostujemy wszystkie korzenie (powinny leżeć poziomo) i posypujemy je ziemią, aby między korzeniami nie powstały puste przestrzenie. Kołnierz korzeniowy powinien znajdować się na poziomie gruntu.

Wokół posadzonego drzewa robimy rowek do podlewania i dobrze podlewamy roślinę (do wody można dodać Kornevin). Ściółkę korzeniową mulczujemy suchymi igłami.

Warto przeczytać:

Cechy uprawy sosny z nasion Wielu letnich mieszkańców stara się ulepszyć swoje działki, sadząc na nich nie tylko kwiaty i rośliny ogrodnicze, ale także …

Jak prawidłowo sadzić cedr w ogrodzie – rozmnażanie w domu za pomocą orzecha

Cedr to drzewo iglaste. Pozostaje zielony przez całe życie. Drewno cedrowe charakteryzuje się wytrzymałością i trwałością. Doskonałe właściwości drewna przyczyniły się do zniszczenia całych lasów.

Charakterystyka:

 1. Długość to 30-60 metrów.
 2. Szyszki są duże.
 3. Różne kolory.
 4. Długa żywotność.
 5. Drewno ma przyjemny zapach.
 6. Na dorosłym drzewie dojrzewa 1000-1500 szyszek.
 7. Igły są koloru jasnozielonego.
 8. Gałęzie rozgałęziają się poziomo.
 9. Istnieją różne formy korony.
 10. Długość igieł wynosi 0,8–6 centymetrów.
 11. Rośnie na różnych glebach.
 12. Okres dojrzewania szyszek wynosi średnio 1 rok.

Dziś znanych jest trzynaście odmian tego drzewa:

 1. Koreański.
 2. Kanadyjski.
 3. Meksykański.
 4. Europejski.
 5. Czerwony.
 6. Syberyjski.
 7. Łupek.
 8. Daleki Wschód.
 9. Libański.

Libański Syberyjski Czerwony Meksykański Koreański Europejski Łupek Dalekiego Wschodu

Jak wyhodować cedr z orzecha

Na działkach wielu ogrodników rośnie cedr. Z reguły wyrastają ze zwykłego orzecha.

Jak zrobić to samo:

 1. W celu udanego zbioru cedru wilgotny stożek z nasionami musi zostać poddany obróbce na zimno w zamrażarce. Umieściliśmy to tam na trzy dni.
 2. Następnie wyjmujemy go i wyjmujemy orzechy.
 3. W dnie plastikowego wiadra wykonujemy otwory drenażowe szydłem.
 4. Ziemię wkładamy do plastikowego wiadra i sadzimy orzechy.
 5. Woda, zamknij pokrywkę i umieść pojemnik na baterii, umieszczając pod nim kilkakrotnie zwinięty ręcznik. Do szybkiego kiełkowania potrzebne jest ciepło.
 6. Gdy nad ziemią pojawią się pędy, zdejmij osłonę.
 7. Przygotowanie nowego domu na cedr. Umieść odwrócony garnek na dnie wiadra. To będzie stanowisko.
 8. Położyliśmy pojemnik z sadzonkami na odwróconym garnku.
 9. Wlej wodę do wiadra. Nie powinien dostać się do pojemnika na rośliny.
 10. Przykryj wiadro szkłem. Okazało się, że to szklarnia.

Latem Twoje małe cedry staną się silniejsze i możesz je sadzić w ogrodzie.

Jak prawidłowo wylądować na otwartym polu

Przed posadzeniem sadzonki musisz wiedzieć, na jakiej głębokości znajduje się woda gruntowa. Wody gruntowe mogą znajdować się zarówno blisko powierzchni, jak i daleko od powierzchni.

W przypadku drzewa lepiej jest, jeśli woda gruntowa znajduje się daleko od powierzchni. Jeśli woda jest blisko powierzchni, konieczne jest posadzenie drzewa na wzgórzu. W takim przypadku rozwój sadzonki będzie przebiegał normalnie.

Zaleca się wlać zgniły obornik i kompost do dołu do sadzenia. Co więcej, nie jest łatwo go wlać, ale wymieszać z ziemią. To musi być zrobione. Nie powinno być bezpośredniego kontaktu korzeni z nawozami. W przeciwnym razie system korzeniowy może „wypalić się” z powodu nadmiaru składników odżywczych.

W żadnym wypadku nie należy wylewać świeżego obornika. Bez dostępu powietrza do tego dołu obornik nie zostanie ponownie podgrzany. Poza tym będzie tam zimniej niż na powierzchni. Mnożą się tam wszelkiego rodzaju bakterie, a kiedy dotrą do korzeni tej warstwy, zgniją i będą słabo działać.

Godzina odbioru

Znalazłem właściwe miejsce. Teraz przygotowujemy dół. Kiedy to się kończy?

Wskazane jest kopanie dziur jesienią:

 1. Ziemia zostanie zdezynfekowana.
 2. Ściany otworów przebiją się szronem.

Ważne jest, aby dołek wykopać 1–2 tygodnie przed posadzeniem młodej sadzonki cedru. W ten sposób dół jest doskonale zwietrzały. Ponadto wszystkie ściany wykopu poluzują się.

Kształt dołu do sadzenia można zmieniać:

 1. Okrągły.
 2. Kwadrat.
 3. Owalny.

Ważne jest, aby kształt dołu był dostatecznie głęboki (70–100 centymetrów). Średnica powinna wynosić 80-100 centymetrów. W ten sposób powstaje kształt miski doniczkowej. Ten dół jest następnie wypełniony żyzną glebą.

Zalety takiego dołu:

 1. Wspomaga szybki rozwój młodego drzewa.
 2. Korzenie będą miały miejsce do wzrostu.
 3. Podziemne i nadziemne części drzewa będą się szybko rozwijać.

Wybór miejsca i przygotowanie gleby

Więc sadzimy cedr. Znaleźliśmy odpowiednie miejsce, byłoby lepiej, gdyby było to nasłonecznione miejsce. Gleba musi być żyzna.

Drzewo lepiej rośnie na takich glebach:

 1. Płuca.
 2. Gliniasty.
 3. Glina.
 4. Piaszczysty.

Na glebach piaszczystych wymagane jest większe podlewanie, a zimą konieczne będzie usunięcie pni, aby zwiększyć mrozoodporność.

Przetwarzanie i przygotowanie gleby

Zaczynamy kopać. Do tego oczywiście potrzebna jest dobra, ostra łopata (tytan, stal):

 1. Najpierw wykopujemy żyzną warstwę i wrzucamy ją do jednego stosu.
 2. Następnie pojawia się warstwa gliny, piasku, gliny (ta warstwa jest najmniej bogata w składniki odżywcze, więc jest usuwana).

Jeśli wykopałeś dziurę jesienią, to przez zimę trochę się zsunął i zwietrzał. Dlatego musisz go trochę wykopać, naprawić i wyrzucić niepotrzebną ziemię. Po zakupie sadzonek musisz zacząć wypełniać dziurę.

Proces sadzenia na otwartym terenie

 1. Bierzemy żyzną warstwę i rzucamy ją na dno (10-15 centymetrów).
 2. Aby gleba nie osiadła, konieczne jest zagęszczenie ziemi za pomocą ręcznego ubijaka lub własnego ciężaru (jeśli ziemia jest zbyt sucha, można ją polać wodą).
 3. Teraz dorzucamy więcej dobrej, żyznej gleby.
 4. Następnie należy wypełnić 3-5 wiader humusu lub kompostu (co 10-15 centymetrów należy wbić ziemię, aby kołnierz korzeniowy nie spadł poniżej horyzontu).
 5. Następnie musisz przenieść wszystko łopatą i dodać jakiś nawóz.
 6. Tak więc, aż do ostatecznego napełnienia dołu pozostaje 20 centymetrów, więc musisz wbić dwa kołki (podpora dla sadzonki).

Teraz patrzymy na system korzeniowy sadzonki. Jeśli korzeń palowy jest lekko złamany, konieczne jest odcięcie uszkodzonej części za pomocą sekatora.

Wybierając sadzonkę, należy zwrócić uwagę na włókniste korzenie (ssanie).

Korzenie palowe to szkielet systemu korzeniowego. Ale głównym dostawcą składników odżywczych są cienkie, włókniste korzenie. Im więcej ich na sadzonce, tym lepszy materiał do sadzenia. Ponadto korzenie te muszą być koniecznie mokre, wilgotne. Nie powinny wysychać.

Patrzymy na młody cedr. Kołnierz korzeniowy znajduje się pomiędzy częścią podziemną a nadziemną. To jest punkt przejścia pnia do systemu korzeniowego. Szyja korzeniowa powinna być z rabarbaru równa płaszczyźnie podłoża. Ponadto miejsce szczepienia musi znajdować się na powierzchni. W przeciwnym razie drzewo zaczyna się rozgałęziać i rozgałęziać.

Możesz położyć łopatę na ziemi, aby określić horyzont. Następnie musisz przymierzyć młody cedr. Należy pamiętać, że ziemia się skurczy. Jeśli cedr znajduje się poniżej poziomu gruntu, konieczne jest dodanie większej ilości ziemi.

Po wybraniu właściwej pozycji konieczne jest zasypanie ziemią. Głównymi są korzenie ssące (włókniste).

Dlatego jeśli po prostu pokryjesz je ziemią, między nimi utworzą się puste przestrzenie, a korzenie tam wyschną. Oznacza to, że nie będzie bezpośredniego kontaktu z ziemią. W takim przypadku cedr będzie na diecie głodowej.

Aby temu zapobiec, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 1. Trzymając drzewo jedną ręką, weź trochę ziemi.
 2. Podziel go na małe części.
 3. Delikatnie posyp tę ziemię między korzeniami.

W ten sposób pustki zostaną wypełnione, a ziemia otoczy korzenie ssące. Aby uzyskać bardziej gęste oparcie ziemi na korzeniach, należy ją lekko podnieść i potrząsnąć. W wyniku takiej wibracji ziemia staje się jeszcze bardziej zwarta.

Teraz drzewo się trzyma. Ponadto młody cedr musi zostać ostatecznie posypany ziemią. Aby poprawić kontakt korzeni z ziemią, należy lekko podeptać i zagęścić.

Musisz także zrobić małe zagłębienie na wodę. Następnie należy owinąć wokół sadzonki gliniany wałek, aby woda „nie uciekała” przedwcześnie po podlaniu.

Następnie należy podlać młody cedr wodą (0,5–2 wiadra):

 1. Woda powinna być ciepła.
 2. Woda nie dostaje się od razu do gruntu (przez pewien czas utrzymuje się na powierzchni).
 3. Małe pojedyncze piersi ziemi opadną, jakby się zwiotczały.
 4. Kiedy woda w końcu opuści i utworzą się ziemne pustki, należy je wypełnić.

Przy dobrej pogodzie cedr wytrzyma. A kiedy będzie zła pogoda, jak on się zachowa? Będzie mu niewygodnie.

Aby drzewo było dobre, musisz wziąć wcześniej przygotowaną linę i związać sadzonkę. Lina musi być mocna i miękka. Musisz utworzyć luźną pętlę i skręcić linę. Nie przeciągaj sadzonki na bok. Powinien mieć swobodę wstania. W ten sposób drzewo będzie chronione przed wiatrem.

Reprodukcja

Doświadczeni ogrodnicy rozmnażają ten gatunek na dwa sposoby:

 1. Nasiona, które znajdują się na stożku.
 2. Wegetatywnie (szczepienie).

Do rozmnażania w sposób wegetatywny szczepi się sosnę. Większość ogrodników stosuje pierwszą metodę. Ponieważ gwarantuje doskonały wynik.

Podczas rozmnażania przez nasiona konieczne jest przeprowadzenie klasycznej stratyfikacji nasion.

Pielęgnacja cedru

Ogólnie rzecz biorąc, zalecenia dotyczące pielęgnacji wszystkich rodzajów cedru są mniej więcej takie same:

 1. Regularne czyszczenie sanitarne.
 2. Nawozy.
 3. Ochrona roślin.

Podlewanie

Nie wszystkie drzewa iglaste traktują podlewanie w ten sam sposób. Świeżo posadzone młode drzewka należy podlewać raz w tygodniu, szczególnie latem. Wlewanie jednego do trzech wiader wody pod każde drzewo.

Dojrzałe rośliny, które są dobrze ukorzenione i rosną przez kilka lat, wymagają znacznie mniej wody. Zwykle jest podlewany 2-3 razy w sezonie. Ale pod każde drzewo należy wlać wystarczająco dużą ilość wody.

Cóż, posypanie. Bez wyjątku wszystkie drzewa iglaste bardzo lubią spryskiwać. Podczas gdy drzewo jest małe, możesz je podlewać z konewki. Latem drzewa bardzo źle znoszą suche, suche powietrze.

Gleba i nawozy

Następnym ważnym krokiem w odejściu jest pielenie. Faktem jest, że pod koroną drzewa mogą rosnąć chwasty, które służą jako schronienie dla wielu owadów i szkodników oraz dla rozprzestrzeniania się chorób.

 1. Pielenie powinno odbywać się płytko, 5-10 sentymentów, bez wpływu na system korzeniowy.
 2. Środki chemiczne do zwalczania chwastów należy stosować z najwyższą ostrożnością, ponieważ system korzeniowy jest płytki.

Najlepszym sposobem na zatrzymanie wilgoci w korzeniach roślin jest oczywiście ściółkowanie. Nie tylko dobrze zatrzymuje wilgoć, ale także tworzy mniej lub bardziej stabilny reżim temperaturowy dla systemu korzeniowego, nawet podczas mrozów zimą i latem, kiedy jest gorąco.

Jako ściółkę można użyć następujących materiałów:

 1. Siekana kora roślin iglastych.
 2. Torf.
 3. Suche liście.

Top dressing

Zasadniczo wszystkie rodzaje cedru są bezpretensjonalne i nie wymagają dodatkowego karmienia. Ale oczywiście bardzo dobrze na nie reagują. Najlepszym nawozem do igieł jest kompost. Jego skład jest najbliższy naturalnej glebie, w której rośnie drzewo.

 1. Aby prawidłowo dodać kompost, musisz poluzować koło pnia.
 2. Dodaj trochę kompostu, rozrzucając go wokół pnia.
 3. Wymieszaj kompost z górną warstwą.

Konieczne jest płytkie poluzowanie. Ponieważ system korzeni cedru znajduje się zbyt blisko powierzchni i dlatego może go dotknąć.

Opatrunki mineralne są dodawane raz w roku, równomiernie rozprowadzając po kole tułowia. Wcześniej musisz przeczytać instrukcje. Po nawożeniu mineralnym wymagane jest dobre podlewanie. Aby nawóz był dobrze wchłaniany.

Zabrania się jesienią nakładania nawozów mineralnych pod igły.

Choroby i szkodniki

Choroby cedru są dość zróżnicowane.

Objawy chorób są widoczne, gdy roślina jest poważnie chora:

 1. Regularnie sprawdzaj drzewo.
 2. Zabiegi przeciwgrzybicze polecane są dla wszystkich typów wiosną i jesienią.
 3. Zabiegi grzybobójcze najlepiej wykonywać przez opryskiwanie.

Transfer

Po tym, jak posadzone nasiona zamienią się w młode sadzonki, konieczne jest przeszczepienie. Cedr uwielbia pożywną glebę.

Aby przeszczepić, postępuj zgodnie z instrukcjami:

 1. Przygotuj miejsce.
 2. Wykop młodą sadzonkę.
 3. Wykop odpowiedni otwór.
 4. Włóż młodą sadzonkę do dołka.
 5. Skropić wodą.
 6. Posyp ziemią.

Odpowiedzi na często zadawane pytania

Latem drzewo odpadło, a także zżółkło.

Prawie wszystkie drzewa iglaste odpadają jesienią. Z reguły cedr spada co trzy lata. W trakcie zrzucania drzewo żółknie. Zdrowy i zadbany cedr nie powinien latem kruszyć się i żółknąć. Z reguły igły odpadają z powodu niewystarczającego podlewania lub różnych chorób.

Zróżnicowany wzrost wierzchołków młodych drzew.

Każda sosna cedrowa jest wyjątkowa na swój sposób. Jedna będzie rosła szybko, a druga powoli. Z reguły szybki wzrost obserwuje się rok po posadzeniu. Podczas gdy w pierwszych dwóch latach tworzy się korzeń.

Dlaczego na igłach pojawia się biała tablica?

Wszystkie rodzaje cedru są wrażliwe na odrobinę syberyjskich hermach. Ten owad otrzymał to imię. Hermes syberyjski nie powoduje znaczących uszkodzeń igieł. Wraz ze wzrostem liczby syberyjskich hermetów niszczą je inne owady.

Jak uzyskuje się orzechy?

Przede wszystkim musisz zostać dźgnięty. Aby owoce kruszyły się specjalnym ponczem, biją cedr. Przy wietrznej pogodzie owoce same się rozpadają. Aby uzyskać orzechy, stosuje się specjalne urządzenie, które je miele. Z reguły owoce zbierane są późnym latem.

Źródło: https://vogorode.com/derevo/kedr.html

Reprodukcja

Rozmnażanie cedru jest dość trudne. Odbywa się to poprzez szczepienie lub ukorzenienie sadzonek, ale najczęściej rozmnażane są przez nasiona. Lepiej jest pobierać nasiona z różnych roślin, aby nie było blisko spokrewnionych krzyżówek.

Przed siewem nasiona należy napełniać wodą przez trzy dni, zmieniając ją codziennie. Sadzimy te orzechy, które opadły na dno, ponieważ unoszą się puste i niskiej jakości. Dobre nasiona należy marynować w roztworze manganu.

Sadzenie nasion można przeprowadzić jesienią bezpośrednio na otwarty teren. W ten sposób w zimowe mrozy ulegną naturalnemu rozwarstwieniu. Bardzo ważne jest, aby w miejscu sadzenia nie występowała stagnacja wody, więc łóżko ogrodowe można przykryć cienką warstwą piasku na wierzchu. Sadzimy orzechy ostrym czubkiem na głębokość około 2 cm Dobrze podlewamy. Przykryj uprawy od góry gałązkami świerkowymi. Wiosną sadzonki należy również przykryć, aby ptaki ich nie gryzły. Po opadnięciu muszli z sadzonek schronienie można usunąć.

Nasiona sadzi się wiosną. Aby to zrobić, po przetworzeniu miesza się je z mokrym piaskiem i utrzymuje w temperaturze pokojowej do wyklucia się kiełków. Następnie są przechowywane w temperaturze zero stopni do zejścia na ląd.

Inną opcją rozmnażania nasion jest sadzenie kiełkujących orzechów w pojemnikach na sadzonki. Konieczne jest ciągłe monitorowanie wilgotności gleby. W ten sposób rosną od dwóch do trzech lat. A następnie przesadza się je do dużych pojemników (najlepiej bezpośrednio z pojemnikiem na torf). Ponieważ cedr rośnie powoli, idealny wiek do sadzenia w otwartym terenie to już 6-8 lat.

Sadzonki nurkują w drugim roku. Rośliny nasienne zaczynają tworzyć pąki po około 18 latach.

Rozmnażanie wegetatywne to tak złożony proces, że muszą to robić specjaliści.

Warto przeczytać:

Przyczyny żółknięcia tui Tuja to trwała i bezpretensjonalna roślina, która dzięki swojemu surowemu pięknu jest idealna do każdego ogrodu i będzie …

Jak wyhodować sadzonki cedru z nasion

Młode rośliny można uzyskać na kilka sposobów: wegetatywnie (szczepienie na zwykłej sosnie, sadzonki) lub przez nasiona. Ta ostatnia metoda jest najpopularniejsza.

Uprawa cedru z nasion to nie lada gratka dla miłośników ogrodnictwa. Przygotowanie do siewu rozpoczyna się pod koniec grudnia lub stycznia.

Nasiona umieszcza się w słoiku i napełnia wodą na 3 dni, woda jest wymieniana raz dziennie. Po trzech dniach na dnie słoika znajdziesz nasiona nadające się do kiełkowania. Te pozostałe na górze nie wykiełkują.

Jesienią, na miesiąc przed spodziewanym zamarznięciem gleby, nasiona wysiewa się w przygotowanych zagonach, po trzymaniu ich przez kilka godzin w roztworze nadmanganianu potasu, który niszczy choroby grzybowe.

Aby uchronić się przed gryzoniami i ptakami, które również lubią jeść orzeszki piniowe, lepiej przykryć je świerkowymi gałęziami. A delikatne sadzonki, które pojawiły się na wiosnę, należy trzymać pod plastikową folią, którą można usunąć tylko wtedy, gdy spadnie z nich skorupa.

Świerk w ogrodzie, pielęgnacja, rodzaje i odmiany

Cedr można wysiewać wiosną, po wstępnym rozwarstwieniu. Nasiona pozostawia się w ciepłej wodzie na 4-6 dni, zmieniając po 1-2 dniach, a następnie dokładnie wciera się wiórkami torfu lub piaskiem rzecznym.

Tę mieszaninę utrzymuje się w temperaturze pokojowej, okresowo nawilżając i mieszając. Po 50-60 dniach nasiona dziobuje się, po czym należy je przenieść do lodówki, przechowywać w temperaturze bliskiej zeru do siewu w kwietniu-maju.

Aby zapobiec chorobom grzybiczym, przed siewem orzechy moczy się również przez kilka godzin w ciemnoróżowym roztworze nadmanganianu potasu. Zasiane do mieszanki gleby liściastej i torfu. Pierwszy tydzień jest okresowo podlewany słabym roztworem nadmanganianu potasu. Po chwili kiełki pojawią się w postaci zgiętego kolana.

Jak wyhodować cedr na swojej stronie


Kiełki cedru

Kiedy sadzonki cedru dorosną i staną się silniejsze, można je sadzić na otwartym terenie wraz z torfami torfowymi. Utrzymuj glebę umiarkowanie wilgotną, ponieważ sadzonki mogą umrzeć z powodu braku wilgoci.

Jak wyhodować cedr na swojej stronie

Nawet przy najlepszych intencjach nie należy kopać i poluzowywać gleby obok sadzonki cedru – to tylko zaszkodzi.

Jak wyhodować cedr na swojej stronie

Po 2-3 latach od zerwania młode rośliny staną się dobrym materiałem do sadzenia, ponieważ znacznie łatwiej i szybciej wyhodować cedr z sadzonki o silnym systemie korzeniowym.

Cechy opieki nad cedrem

1. Podlewanie . Nie przesuszaj, gleba musi być stale mokra. Szczególnie młode rośliny wymagają regularnego podlewania. Nie zapominaj jednak, że stojąca woda jest również destrukcyjna dla cedrów. Szczególnie należy unikać powodzi wiosenno-jesiennych.

2. Opatrunek górny . Podczas sadzenia i do pełnego zakorzenienia roślina nie jest karmiona nawozami mineralnymi (to znacznie spowalnia wzrost korzeni). Dojrzałe drzewa nawozimy regularnie wiosną i późnym latem. Cedry mają silne zapotrzebowanie na potas, więc ten pierwiastek musi być obecny w składzie złożonych nawozów. Należy zaznaczyć, że chlor i azot hamują wzrost cedrów, dlatego nie zaleca się ich stosowania jako opatrunku wierzchniego. Podczas sadzenia nie można również używać świeżego obornika.

3. Kadrowanie . Jeśli cedr jest używany jako element projektowania krajobrazu, konieczne jest natychmiastowe uformowanie jego korony zgodnie z wymogami kompozycji ogrodowej. Jednak przy zwykłej uprawie cedru w ciągu pierwszych 5 lat przycinanie można pominąć. Gałęzie należy ciąć ostrymi sekatorami jak najbliżej pnia. Zaraz po tym rany należy dobrze pokryć lakierem ogrodowym, aby uniknąć infekcji chorobami i przyspieszyć gojenie. Przycinanie gałęzi i odrywanie bocznych pąków odbywa się w zimnej porze roku przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Przycinanie sanitarne, podobnie jak inne rośliny, polega na usuwaniu uszkodzonych i suchych gałęzi.

4. Zimowanie . Cedry są roślinami mrozoodpornymi, więc nie potrzebują schronienia na zimę.

5. Problemy . Podczas mokrej zimy na cedry mogą wpływać choroby grzybowe. W tym samym czasie igły ciemnieją, a nawet całe gałęzie mogą umrzeć. Należy je usunąć, a drzewo zabezpieczyć środkiem grzybobójczym. Gdy na igłach pojawi się biały nalot, konieczne jest kilkakrotne potraktowanie uszkodzonych obszarów roztworem mydła do prania.

Częstym problemem jest również zażółcenie korony, co może być spowodowane kilkoma przyczynami:

 • Narażenie na ekstremalne ciepło z długotrwałym niedoborem wody. Zdarza się to często podczas wiosennego przebudzenia, więc podczas ciepłej wiosny rośliny należy dobrze podlać.
 • Brak minerałów, zwłaszcza magnezu. W takim przypadku możesz użyć specjalnego preparatu przeciw żółknięciu igieł.
 • Choroby i szkodniki mogą również powodować żółknięcie. Konieczne jest sprawdzenie igieł pod kątem plam i płytki nazębnej, jeśli to konieczne, a następnie zastosowanie odpowiedniego pestycydu.
 • Ma szkodliwy wpływ na igły i mocz psa. Uszkodzone gałęzie są usuwane, a dostęp zwierząt do tych roślin jest ograniczony.

6. Funkcje . Główną cechą cedru jest to, że naprawdę potrzebuje mikoryzy do normalnego rozwoju i wzrostu. To grzybnia, która pomaga budować symbiozę drewna z otoczeniem oraz zwiększać pobieranie wody i składników odżywczych. W tym celu podczas sadzenia zaleca się wykonanie ściółki iglastej, w której znajdują się zarodniki grzybów.

Mikoryza Mikoryza Mikoryza Mikoryza (zarodniki)

W ogrodzie lepiej posadzić co najmniej trzy cedry. Pojedyncze sadzenie prowadzi do zmiażdżenia i niewykiełkowania nasion, mogą nawet nie być w ogóle związane.

Wskaźnikiem zdrowotności i sprzyjających warunków roślin jest bogata kolorystyka igieł i regularny wzrost (po ukończeniu 5 roku życia) co najmniej 5 cm rocznie.

Zasady sadzenia i podlewania

Jak wyhodować mango z nasion w domu

Nasiona sadzi się ostrym końcem do dołu, bez pogłębiania, ale tylko lekko dociskając, w odległości 2-3 cm między paskami i wystawia na kiełkowanie w oknie lub pod fitolampem. Podlewaj orzechy natychmiast po wysianiu, w przyszłości glebę należy regularnie nawilżać, unikając wysychania. Aby nie zaszkodzić kiełkującym pędom, zwilżą sadzonki z butelki z rozpylaczem. Aby zapewnić dostęp powietrza, gleba jest ostrożnie poluzowana wykałaczką.

Dla Twojej informacji! W temperaturze pokojowej nasiona wylęgają się w ciągu kilku dni.

Wyhodowanie cedru od orzecha do pierwszych owoców w domu przy odpowiednim oświetleniu zajmie 15-20 lat. Kiełkowanie nasion wynosi 30-50%. Sezon wegetacyjny sosny cedrowej jest bardzo krótki, zaledwie 40-45 dni w roku. Powoduje to powolny wzrost rośliny.

Jak wyhodować cedr na swojej stronie


Sadzonki cedru w pojemniku

Użyj w projektowaniu krajobrazu

Cedry są zdecydowanie wysokimi drzewami i nie na każdej działce jest miejsce dla nich. Ale hodowcy krajowi wyhodowali odmiany, które nie osiągają bardzo dużych rozmiarów, zachowują wszystkie przydatne właściwości, a nawet mogą zadowolić Cię pysznymi orzechami.

Niewymiarowy cedr karłowaty i inne odmiany karłów ozdobią każdy skalny ogród.

Ponieważ cedry rosną bardzo wolno, dobrze byłoby posadzić nisko rosnące krzewy lub drzewa między młodymi sadzonkami. A siejąc między nimi łubin, otrzymasz piękną kompozycję i dodatkowy nawóz biologiczny.

Wymyśliliśmy, jak posadzić cedr w ogrodzie. Na początku jest to kłopotliwa sprawa, ale najważniejsze jest to, że młode drzewa zapuszczają korzenie. I wtedy więcej niż jedno pokolenie w Twojej rodzinie będzie mogło cieszyć się delikatnym aromatem żywicy cedrowej porwanej przez wiatr, delektować się zdrowymi i smacznymi orzeszkami piniowymi oraz podziwiać bujne korony tych dostojnych piękności.

Jak wyhodować cedr na otwartym polu – sadzenie i pielęgnacja

 1. Miejsce lądowania.
  Cedrus jest rośliną światłolubną i ciepłolubną, dlatego poszukuje miejsca o wysokim poziomie oświetlenia i ochronie przed zimnym wiatrem. Lepiej, żeby to była południowa lokalizacja. Cedr w ogóle nie toleruje morskiego wiatru. W cieniu takie drzewa będą cierpieć, chociaż w młodym wieku wolą półcień. Wraz z wiekiem poziom oświetlenia powinien stać się wysoki.
 2. Podlewanie.
  W trosce o cedr ten moment jest najtrudniejszy. Ponieważ w miesiącach letnich konieczne jest, aby gleba, w której rośnie drzewo, nigdy nie wysychała, ale wilgoć też w niej nie stagnuje. Należy to przewidzieć natychmiast podczas sadzenia rośliny. W takim przypadku podlewanie powinno być obfite.

 3. Podczas sadzenia drzew cedrowych preferowana jest świeża gleba , która powinna mieć dobry drenaż i wysokie właściwości odżywcze. Najlepiej nadaje się do uprawy podłoży gliniastych lub gliniastych. Na glebach suchych i wapiennych, na zboczach roślina będzie cierpieć na niedobór żelaza i istnieje ryzyko chlorozy. Ponieważ cedry bardzo lubią materię organiczną w glebie, niektórzy ogrodnicy pokrywają koło przy pniu podłożem przywiezionym z lasu sosnowego. Jeśli gleba na miejscu okaże się bardzo ciężka, dodaje się do niej niewielką ilość piasku rzecznego, co zapewni lekkość i właściwości drenażowe mieszanki glebowej.
 4. Sadzenie cedru
  przeprowadzane z nadejściem wiosny, aż pąki zaczną kwitnąć na gałęziach. Możesz sadzić na otwartym terenie jesienią, kiedy liściaste przedstawiciele flory kończą się opadaniem liści. Podczas sadzenia drzew cedrowych wielu ogrodników preferuje sadzonki dziewięcioletnie. Jeśli jednak sadzonka kupowana jest w szkółce, może mieć 2-3 lata, taka roślina jest łatwiejsza do przeszczepienia i dostosowuje się do nowych warunków wzrostu. Jeśli drzewo zostanie zabrane z lasu, zaleca się wykopanie go bezpośrednio za pomocą glinianej bryły, aby system korzeniowy nie został uszkodzony. Podczas przenoszenia tę bryłę należy owinąć wilgotną szmatką lub tekturą, ponieważ bardzo szybko wysycha. Polietylen jest często używany jako materiał do pakowania. Po usunięciu sadzonki z gleby sadzenie odbywa się w krótkim czasie, tak, aby gliniasta bryła nie wyschła, a igły nie żółkną i nie przybierają zwiędłego wyglądu. Doły do ​​lądowania są przygotowywane z wyprzedzeniem. Całą wykopaną glebę należy połączyć z nawozami, którymi są próchnica, zgniły obornik, popiół drzewny i torf. Obliczając odległość, należy pamiętać, że cedr jest dużą rośliną i dla dorosłego drzewa zaleca się pozostawienie około 6 mw strefie rzutu przyszłej korony. Lepiej jest wycofać się z budynków i ogrodzeń podczas kopania dziury o długości co najmniej 3 metrów, ponieważ system korzeni cedru jest tak potężny, że z czasem zacznie niszczyć fundament. Jeśli w ogrodzie jest dużo miejsca, dobrze jest posadzić obok niego 2-3 okazy cedru. Przed wykopaniem dołka do sadzenia należy wykopać glebę w promieniu 3 metrów od planowanego miejsca. Wielkość dołu do sadzenia powinna wynosić 1, 5–2 razy większa od glinianej kuli sadzonki cedru. Jeśli roślina znajduje się w kontenerze transportowym, jest ostrożnie usuwana i natychmiast sadzona, uważając, aby nie zniszczyć glinianej bryły (sadzenie przez przeładunek). Jeśli sadzonka cedru ma otwarty system korzeniowy, to korzenie należy najpierw namoczyć w „glinianej gadce”, do której w razie potrzeby można dodać dowolny stymulator tworzenia korzeni (na przykład Kornevin). Konsystencja takiego roztworu powinna przypominać gęstą śmietanę. Sadzonka jest instalowana w jamie, ale wcześniej jest tam wstawiany kołek, do którego przywiązany jest pień. Taka adaptacja będzie wspierać roślinę po raz pierwszy. Przywiąż cedr do kołka miękkim paskiem tkaniny lub sznurka. Następnie glebę wylewa się na szczyt siedzenia i lekko ściska się wokół pnia drzewa.
 5. Wykorzystanie cedru w projektowaniu krajobrazu.
  Jeśli są sadzonki cedru o niebieskich lub srebrnych formach, zwykle ozdabia się nimi ogrody i parki, plantacje leśne. Jako źródło fitoncydów można go sadzić jako centralną postać na trawniku lub w nasadzeniach grupowych. Wszystko dzięki temu, że niezwykle kolorowe igły będą korzystnie wyróżniać się na tle innych przedstawicieli flory. Korzystne jest tworzenie alejek za pomocą takich nasadzeń.
Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady