Jak usunąć zapach moczu kota z podłóg, dywaników i butów

Jak usunąć zapach moczu kota z podłóg, dywaników i butów
Podpowiemy Ci, jakimi środkami możesz sobie poradzić z nieprzyjemnym zapachem i jak pozbyć się plam z rzeczy.

Właściciele zwierząt często narzekają, że zwierzęta czasami pozostawiają nieprzyjemne kałuże. Jeśli wypadek wydarzył się na podłodze, nie jest trudno się go pozbyć. Jednak gdy cierpią na tym dywan i inne tkaniny, problem staje się powszechny. Podpowiemy Ci, jak na różne sposoby usunąć zapach kociego moczu w mieszkaniu.

Sposoby ludowe

Przed zakupem profesjonalnych preparatów możesz spróbować pozbyć się zapachu kociego moczu metodami ludowymi. Podczas istnienia zwierząt domowych obok osoby zgromadziło się wiele takich przepisów.

Ocet winny

Ocet jest znany z szybkiego oczyszczania rzeczy i usuwania nieprzyjemnych zapachów. Koty nie lubią octu , więc stosując środek, możesz odeprzeć zwierzę z miejsca, które kocha. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że kompozycja dla osoby też nie pachnie zbyt przyjemnie.

Aby wyczyścić plamę, musisz wziąć 9% octu i wody w stosunku 1: 2. Następnie nałóż na wybrane miejsce, a następnie spłucz wodą. Jeśli plama jest uparta, możesz ją przetrzeć wodą z mydłem przed potraktowaniem octem.

 

Kwas cytrynowy

Jeśli masz pod ręką kwasek cytrynowy lub całą cytrynę, użyj tych produktów: przetrzyj plamę pół kawałka owocu lub wymieszaj dużą ilość kwasu cytrynowego w wodzie i nałóż kompozycję na plamę.

Sok z cytryny ma dodatkową zaletę: koty nie lubią zapachu cytrusów, więc omijają leczone obszary, dopóki nie znikną. Dodatkowo możesz rozłożyć skórkę i użyć olejków eterycznych.

Soda

Weź sodę oczyszczoną i dodaj trochę czystej wody, aby uzyskać gęstą zawiesinę. Należy go położyć na plamie i pozostawić do wyschnięcia. Następnie musisz wziąć pędzel lub odkurzacz i wyczyścić pozostałą sodę. Nieprzyjemny zapach może nie zniknąć za pierwszym razem, zabieg trzeba będzie powtórzyć kilka razy. Aby proces był bardziej efektywny, po oczyszczeniu wysuszonej kompozycji plamę można zetrzeć 3% nadtlenkiem wodoru. Należy jednak uważać: soda nie wpływa na kolor materiału, dlatego jest praktycznie bezpieczna, ale nadtlenek może wybielić powierzchnię.

Amoniak

Alkohol może usuwać nieprzyjemne zapachy z tekstyliów i różnych twardych powierzchni. Nałóż go w wybrane miejsce bez rozcieńczania, a następnie spłucz plamę wodą. Chociaż skutecznie usuwa zapach, amoniak może przyciągać zwierzęta, dlatego najlepiej jest go używać na przedmiotach, które można ukryć.

Roztwór manganu

Nadmanganian potasu rozpuszczony w wodzie jest stosowany tylko na ciemnych materiałach, w przeciwnym razie może pomalować powierzchnię w różowym odcieniu. Uważaj: płyn musi mieć ciemnoróżowy kolor, w przeciwnym razie nie zadziała. Po przetworzeniu roztwór należy dokładnie zmyć wodą.

Roztwór jodu

Jod to niezwykły środek myjący, który dobrze radzi sobie z aromatem. Dodaj około 15-20 kropli na 1 litr wody, dobrze wymieszaj. Nałóż na plamę, osusz. Używaj ostrożnie: jod jest silnym barwnikiem, więc może czyścić tylko ciemne materiały.

Glicerol

Gliceryna to naturalny środek, który nie uszkodzi materiałów. Można go nakładać na podłogi i produkty ze skór naturalnych i sztucznych po podstawowej pielęgnacji, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Jest wada: gliceryna nie pomoże ze starym brudem.

Sklepowe receptury

Spraye i aerozole

Aby szybko pozbyć się zapachu moczu kota w mieszkaniu, kup specjalny spray, aby go usunąć. Możesz znaleźć kompozycję w sklepach ze sprzętem i artykułami zoologicznymi. Jest podobny do odświeżaczy powietrza: wystarczy spryskać go w mieszkaniu. Jednak zasada działania bardzo różni się od odświeżacza: aerozole są naprawdę w stanie wchłonąć nieprzyjemne zapachy, a nie je ukryć.

Wybielacz

Do usuwania plam z tapicerki i tkanin można użyć wybielacza tlenowego. Jednak w żadnym wypadku nie powinien zawierać chloru, może być niebezpieczny dla twojego zwierzaka. Uważaj również, aby przetestować wybielacz w niewidocznym miejscu, aby upewnić się, że nie zniszczy on tkaniny.

Jak usunąć zapach moczu kota z rzeczy

Jeśli zauważysz uciążliwość, gdy tylko się pojawi, musisz pilnie podjąć działania, zanim ciecz zostanie wchłonięta przez powierzchnię. Jeśli tak się stanie, usunięcie nieprzyjemnego zapachu będzie znacznie trudniejsze.

Jak usunąć zapach moczu kota z butów

Z powyższych funduszy możesz wybrać te, które są nieszkodliwe dla skóry i dermantyny: gliceryna, a także nadmanganian potasu i jod. Ten ostatni powinien być używany tylko w ciemnych butach. Odpowiednie są również produkty obuwnicze kupowane w sklepie. Przed obróbką warto przetestować na podobnym materiale lub w niepozornym miejscu buta.

Gdy tylko znajdziesz problem, warto od razu go rozwiązać: im dłużej buty pozostają mokre, tym silniejszy będzie wchłaniał zapach. Osusz wilgoć ręcznikami papierowymi lub papierem toaletowym. Następnie umyj buty wodą i mydłem do prania , a następnie potraktuj jednym z powyższych związków. Nie wcieraj go zbyt mocno w buty, bo możesz je uszkodzić. Uparty aromat najprawdopodobniej nie zniknie natychmiast, więc możesz naprzemiennie stosować kilka różnych formuł.

Na koniec ponownie umyj buty wodą z mydłem. Aby zachować swój pierwotny kształt, wypchaj buty papierem – wchłonie wilgoć. Po wyschnięciu butów możesz użyć suszarki do butów, jeśli taką masz. 

Z podłogi

Najłatwiejszym sposobem na usunięcie zapachu kociego moczu z podłogi jest wytarcie go, gdy tylko zauważysz kałużę na linoleum lub płytkach ceramicznych. Aby to zrobić, możesz użyć prochowca lub ręczników papierowych. Następnie musisz wszystko wytrzeć środkiem czyszczącym i spłukać wodą.

Z dywanu

Jeśli kałuża na dywanie jest świeża, nie będzie trudno ją usunąć, nie będzie zapachu. Aby to zrobić, natychmiast zmyj plamę ręcznikiem papierowym lub inną ściereczką. Możesz spróbować posypać go żwirem dla kota, dobrze wchłania wilgoć.

Po tym warto zacząć usuwać zanieczyszczenia. Pomogą w tym ocet, soda, nadtlenek wodoru, jod i roztwór nadmanganianu potasu – ostatnie dwie kompozycje nadają się do czyszczenia ciemnego dywanu. Możesz także skorzystać z profesjonalnych narzędzi.

Najpierw warto sprawdzić kompozycję pod kątem kompatybilności z tekstyliami. Odetnij kilka kosmków i nałóż na nie produkt. Jeśli kolor się zmieni, nie warto go używać.

Przed obróbką weź wiadro i umieść je pod poplamionym obszarem. Następnie zacznij spryskiwać wodą, aż zapach będzie mniej wyraźny. W przypadku starej plamy , której nie znalazłeś od razu, użyj mydła z wodą i dokładnie przetrzyj szczoteczką. Następnie spłucz ponownie wodą, aby pozbyć się mydła i wytrzyj dywan suchą szmatką, aż wchłoną większość wilgoci.

Następnie nanieś na dywan roztwór octu i wody i pozostaw na kilka godzin. Gdy ocet jest prawie suchy, posyp plamę sodą oczyszczoną. Natychmiast po tym zmieszaj dostępną w handlu piankę do czyszczenia dywanów z 3% nadtlenkiem wodoru. Za pomocą butelki z rozpylaczem nałóż kompozycję na sodę oczyszczoną. Pozostaw powstały produkt do wyschnięcia, a następnie usuń go odkurzaczem .

Ocet można zastąpić roztworami nadmanganianu potasu lub jodu. Za pomocą tego ostatniego łatwo jest określić, czy całkowicie usunąłeś mocz, czy nie: jeśli podczas nakładania roztworu na tekstylia tkanina zmienia kolor, oznacza to, że brud nie został całkowicie usunięty.

Michal Zebrowski
Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady