Jak usunąć kamień z żelazka: 5 skutecznych środków

Jak usunąć kamień z żelazka: 5 skutecznych środków

Większość gospodyń domowych napotyka kiedyś nieprzyjemny problem: podczas prasowania z żelazka uwalnia się brud, który psuje ubrania. Jednym z powodów tego są osady soli, które gromadzą się wewnątrz urządzenia. Mogą wpływać na działanie urządzenia. Podpowiemy Ci, jak usunąć kamień z żelazka znajdującego się w środku, aby uniknąć tych problemów.

Przyczyny tworzenia się kamienia

Często instrukcje producenta mówią, że do żelaznego pojemnika można wlać tylko wodę destylowaną. Wielu nie zwraca uwagi na to zalecenie, ale na próżno. Nawet jeśli woda z kranu została przefiltrowana, w urządzeniu i w otworach stopy żelazka gromadzi się kamień . Składa się ze złóż mineralnych (sole wapnia i magnezu). Substancje te skutecznie rozpuszczają kwasy, dlatego warto czyścić urządzenie produktami na ich bazie.

Możesz zrozumieć, że nadszedł czas, aby oczyścić urządzenie brudną wodą i rdzą , którą zaczęło wypuszczać. Jeśli zauważyłeś więcej niż raz, że urządzenie jest zabrudzone, powinieneś jak najszybciej przeprowadzić procedurę czyszczenia. Faktem jest, że usunięcie plam wapiennych z niektórych rodzajów materiałów jest prawie niemożliwe. Dodatkowo, jeśli odłożysz czyszczenie, możesz zepsuć urządzenie: sole po prostu zatkają otwory, urządzenie przestanie działać. Naprawienie tego będzie kosztowne, a zakup nowego będzie kosztował jeszcze więcej. Dlatego najlepiej posprzątać w odpowiednim czasie. Jak i jak to zrobić, powiemy dalej.

Funkcja samooczyszczania

Odkamienianie żelazka w domu jest bardzo łatwe, jeśli ma ono funkcję samooczyszczania. Dlatego przed użyciem jakichkolwiek środków przeczytaj szczegółowo instrukcję swojego modelu. A także zobacz, co jest napisane na obudowie i panelu sterowania. Nowoczesne modele są zwykle wyposażone w tę funkcję: samo urządzenie jest w stanie pozbyć się osadów. Ponadto niektóre urządzenia mają tryb, który monitoruje ilość płytki w środku: gdy tylko stanie się zbyt duża, powiadamia o tym właściciela sygnałem dźwiękowym lub migającym światłem.

Instrukcje powinny szczegółowo opisywać sposób korzystania z trybu samooczyszczania. Zwykle proces wygląda tak i jest dość prosty.

  • Napełnij zbiornik wodą i podgrzej urządzenie. W tym stanie urządzenie powinno być trzymane nad dowolnym pojemnikiem, na przykład dużą miską, umywalką, wiadrem lub tuż nad zlewem. Urządzenie należy odchylać w dół wąską częścią podeszwy.
  • Następnie włącz funkcję czyszczenia. W tym czasie płyn z urządzenia wypłynie wraz z brudem. Po zakończeniu trybu należy przepłukać zbiornik czystą wodą.
  • Następnie wytrzyj urządzenie do sucha ręcznikiem lub papierowymi ręcznikami i pozwól mu ostygnąć. Nie rozpoczynaj prasowania od razu po zabiegu: podeszwa będzie bardzo gorąca i może uszkodzić rzeczy.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia metodami ludowymi

Możesz wyczyścić osady wewnątrz zbiornika za pomocą improwizowanych środków, które z pewnością znajdziesz w każdej kuchni.

Ocet winny

Wymieszaj ocet 9% i wodę w stosunku 1: 1. Wypełnij urządzenie uzyskanym roztworem o jedną trzecią. Ustaw żelazko pionowo i włącz maksymalne ogrzewanie. Pozostaw w tej pozycji na 5-10 minut. W tym czasie urządzenie będzie działało jak zwykle: będzie się okresowo wyłączać, a następnie ponownie nagrzewać – jest to normalne, nie należy w to ingerować.

Po upływie żądanego czasu odwróć urządzenie do góry nogami nad zlewem lub umywalką i włącz tryb gotowania na parze , naciskając przycisk. Wraz z parą wydostanie się zardzewiały płyn. Kontynuuj czyszczenie, aż krople przestaną pojawiać się na podeszwie.

Następnie napełnij zbiornik czystą wodą, włącz tryb ogrzewania na maksimum. Na tym etapie konieczne jest pozbycie się pozostałego roztworu czyszczącego. Powtórz procedurę nad pojemnikiem ponownie: obróć stopę żelazka w dół, włącz tryb uwalniania pary. Nie ma potrzeby całkowitego opróżniania zbiornika. Po prostu wylej pozostałą wodę i osusz urządzenie chusteczką lub ręcznikiem.

Kwas cytrynowy

Żelazko w środku można usunąć kwaskiem cytrynowym . Będziesz potrzebować małej saszetki proszku (nie przekraczaj 25 g). Należy go rozpuścić w szklance czystej i ciepłej wody. Dokładnie wymieszaj płyn: ziarna i pozostałości powinny zniknąć, a zawartość szklanki powinna stać się całkowicie przezroczysta.

Powstały roztwór wlej do zbiornika, a następnie podgrzej urządzenie do maksimum. Stań prosto i pozostaw na 5-10 minut. Następnie należy powtórzyć procedurę z poprzedniego akapitu: przechylić urządzenie poziomo nad zlewem lub innym pojemnikiem, włączyć tryb gotowania na parze i pozwolić, aby brud i rdza wydostały się przez otwory w podeszwie. Następnie wlej czystą wodę, ponownie podgrzej i wypuść parę razy, aby usunąć pozostały kwas cytrynowy. Następnie wlej zawartość zbiornika do zlewu i osusz ciało ręcznikiem.

Jak usunąć kamień z żelazka parowego przy użyciu produktów sklepowych

Jeśli metody ludowe nie poradziły sobie lub nie chcesz ich używać, możesz kupić w sklepie odkamieniacz do żelazek. Istnieją różne opcje, najbardziej znane typy są wymienione poniżej. Fundusze mają różne ceny, więc wybierz tę, która odpowiada Twojemu budżetowi. Czytanie recenzji innych osób przed zakupem nie będzie zbyteczne: być może tańsze leki działają znacznie lepiej niż drogie.

Ołówek

Jest to jeden z najpopularniejszych produktów, który można znaleźć w prawie każdym sklepie z narzędziami. Należy go używać w następujący sposób: wlać wodę do zbiornika urządzenia, następnie podgrzać wybierając tryb pracy z najwyższą temperaturą. Gdy podeszwa jest gorąca, warto położyć na niej ołówek, a następnie poczekać, aż kompozycja zacznie się topić. Następnie często naciskaj przycisk uwalniania pary. W ten sposób otwory urządzenia i jego powierzchnia będą stopniowo oczyszczane z samego środka wraz z brudem i nalotem.

Proszki

Jest podobny w użyciu do octu lub kwasu cytrynowego. Konieczne jest zażywanie leku i rozcieńczenie go w czystej wodzie. Proporcja jest następująca: 1/2 łyżki proszku na 1 szklankę płynu. Gotowy roztwór wlewa się do pojemnika urządzenia, żelazko podgrzewa się do maksymalnej temperatury. Następnie musisz pozwolić mu ostygnąć. Gdy tylko podeszwa ostygnie, zużyty roztwór wylewa się ze zbiornika i spłukuje czystą wodą.

Produkty płynne

Zasadniczo można również usunąć kamień z generatora pary z żelazkiem za pomocą płynnych produktów, które są specjalnie zaprojektowane do usuwania osadów z czajników i ekspresów do kawy. Schemat czyszczenia jest już znany: konieczne jest rozgrzanie żelazka do maksymalnej temperatury, umieszczając je pionowo. Następnie weź pipetę lub strzykawkę i delikatnie wlej lek do zbiornika. Następnie włącz tryb pary. Zobaczysz, jak krople stopniowo pojawiają się na podeszwie z rdzą i brudem. Należy je wytrzeć  serwetkami lub spuścić do zlewu lub innego pojemnika.

Po napełnieniu zbiornika czystą wodą ponownie użyj funkcji pary, aby całkowicie usunąć substancję chemiczną. Następnie wylej wodę, opłucz zbiornik pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha.

Michal Zebrowski
Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady