Jak pozbyć się pająków w domu

Jak pozbyć się pająków w domu

Pająki w mieszkaniu to nieprzyjemne zjawisko, ale najczęściej są bezpieczne. Jeśli mieszkasz w strefie umiarkowanej, prawdopodobnie nie musisz się ich bać. Jedyne, co mogą zrobić, to trochę przestraszyć i nie lubić. Ale nie powinieneś ich znosić, ponieważ najczęściej owady sygnalizują, że w pobliżu zaczęły również inne szkodniki. Dlatego mówimy ci, jak pozbyć się pająków na wsi, w prywatnym domu lub mieszkaniu.

Powody pojawienia się

Pojawienie się owadów w Twojej przestrzeni życiowej może zależeć od kilku czynników. Wymieńmy najpopularniejsze powody.

  • W domu jest za ciepło. Wiele owadów i pająków nie jest wyjątkiem, wraz z nadejściem zimnej pory roku szukają ciepłego miejsca na zimowanie: wpełzają do szczelin, okien, różnych zakamarków, a nawet w ten sposób dostają się do mieszkań. A ciepłe środowisko wewnętrzne sprawia, że ​​pozostają w nim przez długi czas.
  • Masz dużo wilgoci . To kolejny powód, który może ich przyciągnąć. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń, w których jest bardzo często wilgotno, dlatego owady żyją w łazienkach, kuchniach, saunach i kotłowniach. A jeśli w tym miejscu też jest ciepło, to na pewno tam zostaną.
  • Nie utrzymujesz czystości. Brud w pokoju, śmieci, resztki jedzenia – wszystko to przyciąga różne muszki, muchy, karaluchy i inne zwierzęta. Są przysmakiem dla stawonogów, więc pająki żyją tam, gdzie łatwiej jest polować.
  • W pokoju jest dużo jedzenia. Jest to pośredni powód, dla którego stawonogi atakują twój dom. Jeśli zostawisz okruchy na stole, nie wkładaj jedzenia do pojemników i lodówki, nie wyrzucaj otwartych paczek na półki, najprawdopodobniej będą zainteresowani różnymi szkodnikami, którymi żywią się pająki. Nawiasem mówiąc, według tego ostatniego można znaleźć muchy i karaluchy: jeśli zauważysz w domu pajęczynę i jej właścicieli, oznacza to, że inne owady, na które poluje się gdzieś, mieszkają gdzieś w mieszkaniu.

Co zrobić, jeśli zauważysz owada

Jeśli widziałeś go w domu, nie przejmuj się. Im jesteś spokojniejszy, tym łatwiej go złapać. Najpierw zbadaj ciało: ważne jest, aby zrozumieć, czy jest to osoba trująca, czy nie. Większość tych stawonogów jest nieszkodliwa, ale i tak bądź ostrożny. Jeśli pająk jest czarny, ciało jest bez włosów, ma na nim jaskrawoczerwone plamy w kształcie klepsydry – to jest karakurt. Jest jednym z najgroźniejszych w Rosji, najczęściej mieszka na południu kraju.

Co zrobić ze zwykłą osobą

Nie stanowi to dla Ciebie żadnego zagrożenia. Dlatego można go złapać za pomocą improwizowanych środków.

Będziesz potrzebował szklanki (najlepiej przezroczystej) i grubej kartki papieru lub tektury. Mechanizm pułapki jest prosty: przykryj owada szkłem od góry, przełóż arkusz między nim a powierzchnią. Jeśli szkodnik usiądzie na suficie, złapanie będzie jeszcze łatwiejsze: spraw, aby pająk wpadł do pojemnika, przykryj go tekturą na górze. Następnie wypuść go na zewnątrz.

Jeśli stawonogi zwisają z sieci, będziesz potrzebować nożyczek. Wytnij nić i zamień szkło, od razu się w nim znajdzie. Zamknij go na górze i wyjmij na zewnątrz.

Co zrobić z trującą osobą

Jeśli podejrzewasz, że przed tobą znajduje się trujący przedstawiciel drużyny stawonogów, powinieneś postępować bardzo ostrożnie. Nie możesz dać się ugryźć.

Istnieją specjalne gadżety, które pomagają zbierać owady. Możesz to również zrobić za pomocą lepkiego wałka do czyszczenia ubrań : szkodnik po prostu przyklei się do warstwy kleju. Lub użyj odkurzacza, jeśli masz dość mocny model. Możesz spróbować złapać go szkłem i tekturą, w takim przypadku powinieneś wziąć duży pojemnik, aby wyeliminować ryzyko ukąszenia.

Po schwytaniu stawonogi należy wypuścić na ulicę. Zrób to z dala od budynków mieszkalnych.

Jeśli mieszkasz w regionie, w którym żyją jadowici przedstawiciele rzędu stawonogów, z wyprzedzeniem przestudiuj, jak wyglądają te, które możesz spotkać. Trzymaj również spray w domu, aby pomóc zneutralizować okaz przed złapaniem.

Przechowuj fundusze

Produkty sklepowe pomogą Ci na zawsze pozbyć się pająków w Twoim domu. Istnieją dwa główne typy: trucizny i repelenty.

Insektycydy

Trucizny i inne środki chemiczne do zwalczania szkodników mogą przybierać różne formy: spraye, aerozole, różne płyny, a nawet pułapki.

Aerozole działają najskuteczniej, ponieważ większość ludzi siedzi nieruchomo na pajęczynie lub innej powierzchni. Dlatego produkty zaprojektowane dla szkodników biegających po domu: żele i pułapki, nie dadzą szybkiego rezultatu.

Przetwarzanie można przeprowadzić tylko w rękawiczkach. Najlepiej jest również nosić respirator lub maskę z tkaniny. Zwykle za pomocą aerozolu leczy się siedliska szkodników: listwy przypodłogowe, narożniki, nachylenia drzwi i okien. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu: najczęściej producenci zalecają zamykanie okien i drzwi, wyprowadzanie ludzi z pomieszczenia, spryskiwanie wszystkiego, odczekanie około 20 minut i przewietrzenie pomieszczenia.

Odstraszacze

Repelenty ultradźwiękowe są sprzedawane w sklepach domowych. To skuteczny środek na pająki w mieszkaniu i inne owady. Odstraszacze działają w następujący sposób: wydają dźwięki, których stawonogi nie lubią i sprawiają, że opuszczają miejsca, w których nie są szczęśliwe, gdy je widzą. Osoba nie słyszy tych dźwięków, dlatego urządzenie jest dla niego nieszkodliwe.

Jak pozbyć się pająków w mieszkaniu metodami ludowymi

Jeśli nie chcesz używać środków owadobójczych i innych chemikaliów, możesz spróbować wyeliminować owady sprawdzonymi metodami ludowymi .

Wykonaj ogólne czyszczenie

To pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić, gdy masz do czynienia ze szkodnikami. Pozbądź się okruchów nawet z ciasnych miejsc, odkurzając narożniki, gzymsy i listwy przypodłogowe. Sprawdź przestrzeń pod wanną, zlewem i toaletą. Usuń znalezione pajęczyny.

Niestety samo sprzątanie nie jest w stanie poradzić sobie z nieproszonymi lokatorami. Nadal się gdzieś ukrywają, a także składają jaja z przyszłym potomstwem. Dlatego dalej musisz wybrać jeden lub więcej środków, za pomocą których będziesz z nimi walczyć.

Używaj olejków eterycznych

Będziesz potrzebował olejku miętowego. Należy go rozcieńczyć w litrze wody. Wlej powstałą mieszaninę do butelki z rozpylaczem. Spryskaj cieczą siedliska stawonogów: różne pęknięcia, listwy przypodłogowe i narożniki.

Zamiast olejku z mięty pieprzowej możesz zastosować inne jasne zapachy , na przykład zastąpić go olejkiem z drzewa herbacianego, eukaliptusa, cytrusów ( cytryny lub pomarańczy). Szkodniki nie tolerują silnych zapachów, więc opuszczą miejsca, w których wykonywałeś zabieg.

Weź ocet

Weź 9% octu stołowego . Wymieszaj z wodą. Składniki powinny być w tej samej ilości: pół szklanki jednego, a drugiego wystarczy do przetworzenia. Zastosuj rozwiązanie do listew przypodłogowych, narożników i innych możliwych siedlisk. Stawonogi nie przetrwają kontaktu z kwasem i umrą.

Zaopatrz się w kasztany

Szkodniki nie lubią ich zapachu. Dlatego ułóż kasztany w różnych częściach mieszkania. Aby nadać im jaśniejszy zapach, owoce można podzielić na kilka kawałków.

Rozłóż owczą wełnę

Ponadto szkodniki nie lubią zapachu owczej wełny. Dlatego w domu (zwłaszcza w ich siedliskach) warto rozłożyć przędzę lub proste skrawki wełny.

Wyłącz światła

Ta rada jest zwykle skuteczna, gdy pozbywasz się pająków w prywatnym domu lub wiejskim domu. Jasne światło wpadające przez okna, werandy i inne oświetlone obszary przyciąga różne owady. Więc spróbuj go wyłączyć, gdy nie jest używany. I zamknij przednie drzwi i okna w pokojach, w których świeci się lampa.

Profilaktyka

Aby odstraszyć nowe osoby od domu, ważne jest, aby nie zapomnieć o środkach zapobiegawczych. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić, jest utrzymanie domu w czystości i pilnowanie poziomu wilgoci w pomieszczeniach.

Regularnie czyść, częściej wyjmuj śmieci, nie pozwól im stać w pomieszczeniu przez długi czas. Nie zostawiaj brudnych naczyń w zlewie na długi czas; wytrzyj wszystkie powierzchnie do sucha. Dotyczy to również umywalek i wanien oraz kabin prysznicowych. Jeśli Twoim domem interesują się karaluchy (dla nich idealne warunki to resztki jedzenia i stały dostęp do wilgoci), to w następnej kolejności pojawią się pająki.

Częściej wietrzyć pomieszczenia, pozostawić otwarte drzwi do łazienki, aby w małych pomieszczeniach nie zawilgocić. Jeśli masz urządzenia, które osuszają powietrze, staraj się ich regularnie używać. Na przykład może to być klimatyzator ze specjalnym trybem lub specjalnymi osuszaczami .

Michal Zebrowski
Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady