Jak pozbyć się much w domu i mieszkaniu

Jak pozbyć się much w domu i mieszkaniu

Muchy nie są dla człowieka najprzyjemniejszymi sąsiadami. Oprócz tego, że mogą Cię denerwować godzinami bzyczenia, owady mogą szkodzić Twojemu zdrowiu. Aby zrozumieć, jak pozbyć się much w domu, musisz określić, skąd pochodzą i co pomoże zniszczyć nieprzyjemnych sąsiadów.

Skąd oni pochodzą

Najbardziej oczywistym sposobem przedostania się szkodników do Twojego domu są otwarte okna i drzwi balkonowe. W ciepłym sezonie mogą latać przez otwory wentylacyjne, a nawet od wejścia, przenikając przez okno na klatce schodowej lub wylatując z zsypu śmieci. Ze względu na siateczkową budowę oczu owady nie widzą przeszkody w postaci szkła, więc znacznie trudniej im wylecieć niż wlecieć do domu. Dlatego pozostają w mieszkaniu i zaczynają się rozmnażać.

Najbardziej aktywna penetracja mieszkań i domów występuje zwykle późnym latem i wczesną jesienią. O tej porze roku temperatura na zewnątrz zaczyna spadać, a noce stają się dość zimne. Szkodniki szukają ciepłego miejsca do zimowania i przelatują przez okna, podczas gdy mogą dostać się do środka nawet przez niewielką szczelinę lub małą dziurkę w sieci.

Jesienią w domu owady szukają ustronnych miejsc, składają jaja i hibernują. Wychodzą z tego wiosną. Dlatego też możesz je znaleźć latające po pokoju w czasie, gdy za oknem jest jeszcze bardzo zimno.

Muchy można przywieźć z daczy wraz z jedzeniem. Na przykład często składają jajka w lekko zepsutych owocach. Można to przeoczyć podczas zbioru . W domu, w cieple muru, szybko rozwiną się pełnoprawne osoby.

Owady lubią również żyć w pobliżu wysypisk śmieci, kompostowników, toalet na zewnątrz i szop dla zwierząt. Jeśli obok nich jest dom, szkodniki z pewnością przenikną do środka.

Dlaczego szkodniki są niebezpieczne?

Owady żywią się tylko płynnym pokarmem przez trąbkę. Dlatego przede wszystkim w kuchni będą szukać w miseczkach pozostałej herbaty, kompotu, dżemu i miodu. W trakcie poszukiwań dotykają innego pożywienia, na swoich lampach muchy mogą przenosić niebezpieczne, a nawet śmiertelne choroby: tyfus, cholera, gruźlicę, robaczyce, zapalenie spojówek i wiele innych. Bakterie zaczynają się rozprzestrzeniać w jedzeniu, na którym siedzą.

Ponadto owady mogą składać jaja nie tylko w koszu na śmieci, ale także w żywności. Taka żywność może spowodować bardzo poważne zatrucie.

Ponadto wielu przedstawicieli może gryźć, powodując w ten sposób silne podrażnienie i swędzenie. Biorąc pod uwagę fakt, że przenoszą choroby, ukąszenia należy zdezynfekować. Do tych celów możesz użyć zwykłego środka odkażającego .

Jak pozbyć się much za pomocą środków ludowej

Zanim pobiegniesz do działu narzędzi po materiały eksploatacyjne, wypróbuj to, co masz na wyciągnięcie ręki. Często środki ludowe mogą równie skutecznie pomóc pozbyć się much w domu.

Zrób pułapkę

Istnieje kilka sposobów na zbudowanie pułapki. Każda z wymienionych poniżej opcji jest łatwa w produkcji i skuteczna w praktyce.

 • Weź szklany słoik lub  plastikową butelkę z wyciętą szyjką i włóż do środka jakiś słodki przedmiot, na przykład może to być dżem, miód, a nawet zwykła woda z cukrem. Następnie zwiń stożek z papieru, zabezpiecz go tak, aby się nie rozwinął. Włóż go do słoika węższym bokiem, upewnij się, że czubek nie dotyka dna i nie opiera się mocno o przynętę. Zasada działania jest następująca: muchy będą zainteresowane słodyczą, wlecą do środka, ale nie będą w stanie wydostać się z powrotem przez wąski otwór.
 • Inna opcja na skuteczną pułapkę, kiedy szkodniki się do niej dostaną, giną. Weź słoik lub butelkę, wlej ocet stołowy do środka i wlej do niego trochę płynu do mycia naczyń, zamieszaj. Następnie przykryj pojemnik folią spożywczą. Zrób w nim dziurę od góry, do której wlecą owady. Nie będą w stanie przedostać się z powrotem przez film i wpadną do cieczy, w której umrą.
 • Możesz to zrobić samodzielnie, zamiast kupować taśmę klejącą. Aby to zrobić, pokrój papier w paski. Weź lepką bazę (odpowiednia jest żywica lub kalafonia), przynętę – miód, glicerynę i cukier, potrzebujesz również oleju rycynowego lub lnianego. Wszystkie składniki należy rozpuścić w łaźni wodnej, a następnie nałożyć na przygotowane paski. Taśmę można zawiesić w każdym pomieszczeniu, owady przykleją się do niej jak w sklepie.

Używaj odstraszających zapachów

Aby zapobiec przedostawaniu się owadów do domu lub omijaniu letniego domku, musisz zrozumieć, czego boją się muchy. Podajemy, jak możesz odstraszyć muchy w domu. 

 • Ocet . Jego zapach odstrasza szkodniki. Dlatego można nim napełnić pojemnik i postawić go w pobliżu okna lub drzwi balkonowych. Zapach działa nawet na osoby, które już przyleciały do ​​domu. Postarają się jak najszybciej opuścić lokal.
 • Różne zioła. Ostry zapach różnych roślin odstrasza również muchy. Możesz użyć świeżych ziół, suszonych lub na ich bazie olejków eterycznych. W tym drugim przypadku wydajność zostanie zwiększona przez lampę zapachową .
 • Muchy odstrasza lawenda, goździki, paprocie, eukaliptus, mięta, świeża bazylia. Znajdź zapach, który Ci się podoba i połącz to, co pożyteczne z przyjemnym.
 • Żywe rośliny. W wiejskim domu i na parapecie można trzymać rośliny, których muchy nie tolerują. Będą latać po Twoim domu i łóżkach ogrodowych. W tym przypadku pomogą piołun, czarny bez, czeremcha, pomidory, a nawet pokrzywa. A jesienią można je wysuszyć i umieścić w wazonach w domu.

Środki odstraszające muchy kupione w sklepie

Jeśli metody ludowe ci nie odpowiadają, możesz pozbyć się much w mieszkaniu za pomocą zakupionych środków.

 • Taśmy klejące i wabiki są zwykle umieszczane na ramach okiennych i mocowane do żyrandoli.
 • Na powierzchniach, na których zwykle gromadzi się dużo szkodników, rozpyla się specjalne spraye. Uważaj jednak, aby nie używać w pobliżu żywności.
 • Domowe fumigatory są podłączane do gniazdka, a płytki są regularnie wymieniane. Ważne jest, aby okna były zamknięte i jeśli to możliwe zamykały drzwi między pomieszczeniami, aby urządzenie działało znacznie wydajniej.
 • Zaleca się używanie bomb dymnych na zewnątrz. Wydzielają dym, który odstrasza szkodniki.

Profilaktyka

Jeśli w Twoim domu nie ma nieprzyjemnych owadów lub już się ich pozbyłeś, to powinieneś zadbać o profilaktykę, która zapobiegnie ponownemu osiedleniu się brzęczących przedstawicieli w mieszkaniu.

 • Dom należy utrzymywać w czystości. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, w których jesz i przechowujesz. Regularnie wycieraj okruchy ze stołu, myj naczynia i nie zostawiaj niezjedzonego jedzenia na stole.
 • Aby szkodniki nie przedostały się do gruzu, należy przechowywać je w wiadrze z pokrywką. Ważne jest również, aby regularnie go wyjmować i myć środkiem dezynfekującym – wewnątrz również okruchy i lepkie plamy będą przyciągać owady.
 • Zorganizuj przechowywanie żywności: niezjedzoną żywność włóż do pojemników , zamknij garnki z kompotem, zanieś do lodówki. Do jedzenia, które potrzebujesz na stole, kup specjalny parasol siatkowy: łatwo przykryją miskę dżemu, ciastka i inne potrawy. Takie akcesorium będzie szczególnie istotne dla letnich mieszkańców.
 • Nabierz nawyku regularnego sprzątania mieszkania: im mniej brudu jest w domu, tym mniej prawdopodobne jest, że owady będą w nim przebywać.
 • Wytrzyj umywalki i wanny: szkodniki są przyciągane do wody, piją ją. Co więcej, ten nawyk pomoże uniknąć pojawienia się innych szkodników, na przykład karaluchy żyją również w miejscach, w których jest dostęp do wody.
 • Zawieś moskitiery na oknach, drzwiach balkonowych i drzwiach wejściowych. Ważne jest, aby zamknąć to ostatnie w kraju, gdzie jest szczególnie dużo much.

Istotny jest również problem pozbycia się much w kraju, dlatego na miejscu należy podjąć środki zapobiegawcze.

 • Nie umieszczaj koszy na śmieci i pojemników na kompost w pobliżu domu.
 • Jeśli toaleta jest na zewnątrz, utrzymuj ją w czystości.
 • Uważaj na miejsca, w których woda może stagnować: sztuczne stawy, beczki irygacyjne i inne pojemniki. Mogą również zacząć w nich owady. Stojąca woda jest również idealną pożywką dla komarów .
 • Jeśli trzymasz zwierzęta i ptaki na miejscu, staraj się utrzymywać obory w czystości i czyścić kojce na czas.
Michal Zebrowski
Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady