Jak podlewać hortensję, aby zmieniła kolor

Jak podlewać hortensję, aby zmieniła kolor

Na początek możemy zmienić kolor tylko jednego rodzaju hortensji – wielkokwiatowej lub ogrodowej (Hydrangea macrophylla). Inne gatunki nie są skłonne do zmiany kolorów, aby zadowolić ogrodnika.

Od czego zależy kolor hortensji?

Kolor hortensji wielkokwiatowej (odpowiednio stan antocyjanów) zależy od następujących czynników:

 • pH gleby (kwasowość gleby, pH);
 • obecność dostępnego aluminium w glebie;
 • nawozy mineralne (w szczególności – obecność fosforu).

Ponieważ to skład chemiczny gleby decyduje o kolorze hortensji, błędem będzie skupienie się na nazwie odmiany przy zakupie. Na przykład Forever Pink, Nikko Blue, Pretty In Pink, Blue Deckle mają prawie równe szanse na zakwitnięcie zarówno na różowo, jak i na niebiesko – wszystko będzie zależało od gleby, na której rosną.

Kwasowość gleby – pH

Barwnik hortensyjny to rodzaj papierka lakmusowego do określania odczynu gleby:

 • W glebie kwaśnej – pH poniżej 5,5 – kwiaty przebarwiają się na niebiesko.
 • W środowisku zasadowym i obojętnym – pH powyżej 6,5 – zabarwiają się na różowo lub nawet na czerwono.
 • W lekko kwaśnym – pH 5,5-6,5 – kwitnienie może być liliowe (czyli mieszanka niebieskiego i różowego).

Można więc zdecydować, że jeśli hodowca zakwasza glebę, kwiaty hortensji na pewno zmienią kolor na niebieski. W większości przypadków tak się stanie. Ale niekoniecznie.

Jak podlewać hortensję, aby zmieniła kolor

Aluminium jest kluczowym czynnikiem kolorystycznym

Co ważniejsze, podstawowym czynnikiem wpływającym na kolor hortensji jest zawartość ruchomego glinu w glebie. Antocyjany łączą się z aluminium, tworząc niebieskie sole glinu. A płatki hortensji stają się tego samego koloru! Bez aluminium kwiaty będą różowe.

Więc jaką rolę odgrywa tutaj pH? To proste. W glebie obojętnej i zasadowej glin występuje w stanie związanym, łącząc się z jonami wodorotlenkowymi (OH) i tworząc wodorotlenek glinu (Al (OH) 3) niedostępny dla rośliny. I tylko w kwaśnym środowisku jony glinu stają się mobilne, przyswajane przez roślinę i łączą się z antocyjanami. W rezultacie kwiaty hortensji zmieniają kolor na niebieski. W glebach zasadowych i obojętnych aluminium pozostaje związane. W rezultacie kwiaty stają się różowe.

Tak więc chodzi o obecność jonów glinu w glebie, aby wygenerować niebieski kolor płatków hortensji. Jednak pH gleby jest po prostu niezbędnym mediatorem tej mobilności i dostępności glinu.

Ważny!

Aby wyhodować hortensje o niebieskich kwiatach, należy zwrócić uwagę na dwa czynniki: kwaśną glebę + ruchome aluminium (sole glinu). Dla kwiatów różowych: gleba zasadowa + stałe aluminium.

Znając tę ​​funkcję, ogrodnicy już zorientowali się, jak podlewać hortensję, aby zmieniła kolor. Na przykład siarczan glinu (Al2 (SO4) 3) przyczynia się do „błękitu” hortensji. Natomiast dodatek wapna (wodorotlenek wapnia Ca (OH) 2) przeciwnie, sprawia, że ​​niebieska hortensja jest różowa.

Możesz nawet uzyskać niebieskie i różowe kwiaty na tej samej roślinie. W tym celu konieczne jest, aby korzenie po jednej stronie krzewu znajdowały się w kwaśnej glebie i absorbowały glin, a po drugiej były zadowolone z gleby zasadowej bez glinu.

Obecność fosforu

Jeśli ważny jest dla Ciebie kolor hortensji, należy zwrócić uwagę na zawartość stosowanych nawozów, w szczególności na poziom fosforu. Fosfor wiąże jony glinu w słabo rozpuszczalne związki. Dlatego, aby zapewnić mobilność aluminium i jego swobodny dostęp do kwiatów, konieczne jest, aby stosowane nawozy zawierały jak najmniej fosforu.

Proces hodowli kwiatów

Rozmnażanie hortensji przez sadzonki. Powinny być zakorzenione od połowy czerwca do lipca (gdzieś między 15-20). Pobierane są młode sadzonki częściowo zdrewniałe z tego roku. Aby ukorzenić roślinę, trzymaj ją w cyrkonie lub heteroauxinie na dzień przed sadzeniem. Po cięciu sadzi się w mieszance torfu z dodatkiem perlitu. Wskazane jest sadzenie w przezroczystym pojemniku, aby można było obserwować system korzeniowy.

Jeśli cięcie już go rozwinęło, można je przesadzić w ziemię, w szkole lub wykopać bezpośrednio w doniczce, robiąc otwory po bokach, aby woda nie stagnowała. Podczas sadzenia należy pamiętać, że jeden międzywęźle pozostaje w ziemi, a dwa lub trzy z nich na powierzchni. Na koniec posyp trochę torfu na wierzchu. Liście na cięciu są przycięte, aby nadmiar wilgoci nie odparował.

Czasami nosimy stanik w niewłaściwy sposób: szkodliwe dla zdrowia

Złamany paznokieć nie ma znaczenia: wskazówki, jak obchodzić się z paznokciami w domu

Tylko na miękkim punkcie: rosyjski Domostroy zabronił dzieciom karania w inny sposób

Cechy kolorystyczne odmiany

Istnieją odmiany, które same w sobie bardziej skłaniają się ku konkretnemu kolorowi, wykazując niską wrażliwość na pH. Inne, wręcz przeciwnie, łatwo ulegają „przebarwieniu”.

 • Ami Pasquier – Kwiaty szkarłatne na wszystkich glebach z wyjątkiem bardzo kwaśnych, na których płatki stają się fioletowe.
 • Purple Tiers to fioletowa odmiana, która pozostaje taka niezależnie od gleby.
 • Ayesha to lotna odmiana o kwiatach od jasnoróżowego do jasnoniebieskiego.
 • Endless Summer – kwiaty są niebieskie lub różowe, w zależności od pH.
 • Nikko Blue to chłodny niebieski kolor, ale na glebach alkalicznych przybiera różowy odcień.

Jak podlewać hortensję, aby zmieniła kolor


Hortensja Endless Summer to popularna odmiana kwitnąca na tegorocznych pędach. Z łatwością zmienia kolor od jasnoróżowego do ciemnoniebieskiego.

Jak zrobić niebieską hortensję?

Aby kwiaty hortensji zmieniły kolor na niebieski, w glebie muszą znajdować się ruchome jony glinu. Jest to możliwe, jeśli gleba jest kwaśna (pH poniżej 5,5) i zawiera wystarczającą ilość glinu.

 • Zacznij od sprawdzenia poziomu pH gleby, odpowiednie są do tego wskaźniki testu kwasowości. W takim przypadku nie będziesz działać przypadkowo, ale celowo doprowadzisz równowagę kwasową do pożądanego poziomu.
 • Jeśli pH gleby jest mniejsze niż 5,5, kwiaty zasadzonej hortensji prawie na pewno będą niebieskie.
 • Jeśli pH jest wyższe, to znaczy gleba jest początkowo zasadowa lub obojętna, należy ją zakwasić przed i podczas tworzenia pąków.

Aby to zrobić, możesz użyć:

 • Ałun potasowy – podlać nimi krzaki, rozpuszczając 3 gr. ałun w 1 litrze wody. Na dorosłym krzaku stosuje się 10 litrów roztworu, na młodym – 5 litrów. Opatrunek górny wykonuje się 1-2 razy w tygodniu przez miesiąc, nie częściej. Ponieważ wielu ogrodników chce szybko zmienić kolor hortensji na niebieski, czasami nie przestrzegają dawkowania. Nadmiar ałunu prowadzi do tego, że liście na hortensji latają i pozostają tylko gołe gałęzie. Nie przesadzaj!
 • Siarczan glinu – podlewanie roztworem 3-4 gr. siarczan glinu na 1 litr wody. Możesz dodać do sucha w ilości 500 gr. sucha masa na 1 m2 sadzenia.
 • Siarka koloidalna jest podawana do gleby raz w roku wiosną w ilości 1 saszetki (40 gr.) Na 1 dorosły krzew lub ½ saszetki (20 gr.) Na 1 młody krzew.
 • Specjalne preparaty do zmiany koloru hortensji, które są sprzedawane w kwiaciarniach, np. „Rainbow” firmy Bona Forte, „Blue Hydrangea” firmy Pokon (składnikiem aktywnym jest siarczan glinu).

Preparat „Rainbow” do hortensji firmy Bona Forte zawiera siarczan glinu, który nadaje hortensjom niebieski kolor

 • Istnieją również ludowe sposoby zmiany koloru kwiatów hortensji, takie jak dodanie kwaśnej materii organicznej do gleby. Nadaje się do zakwaszania: ściółki iglastej, kory sosnowej, torfu wysokiego, trocin, fusów kawowych. Substancje te można aplikować bezpośrednio do gleby podczas sadzenia lub stosować jako ściółkę.
 • Ta metoda jest również popularna: puszki, gwoździe, podkowy są zakopywane w ziemi, w pobliżu korzeni hortensji. Należy pamiętać, że zakwaszacze ludowe działają wolniej niż proszki chemiczne. Dlatego jeśli wybierzesz tę ścieżkę, powinieneś uzbroić się w cierpliwość! Stopniowo wszystkie te strategie spowodują, że gleba będzie bardziej kwaśna, a kwiaty hortensji staną się niebieskie.
 • Do podlewania używaj miękkiej wody. Jeśli twarda woda przepływa przez krany, zaleca się zakwaszenie jej sokiem z cytryny lub kwasem octowym, aby zneutralizować zawarte w niej zasady. Lub użyj wody deszczowej.
 • Aby zmienić kolor hortensji na niebieski, podlej ją nawozem o niskiej zawartości fosforu i wysokiej zawartości potasu. Odpowiedni jest następujący skład: 10: 5: 20 (N: P: K). Nie zaleca się stosowania superfosfatu i mączki kostnej do karmienia.
 • Jeśli gleba w Twojej okolicy jest silnie zasadowa lub zanieczyszczona zasadowymi materiałami budowlanymi (wapnem), łatwiej jest uprawiać niebieską hortensję w pojemnikach. W takim przypadku można kontrolować pH, początkowo stosując specjalne kwaśne gleby torfowe. Aby wzbogacić taką glebę w glin, wystarczy do istniejącej objętości dodać 5-10% gliny.

Podlewanie kwiatu

Wiele problemów, które pojawiają się przy uprawie hydrantii w ogrodzie i w pomieszczeniach, można rozwiązać za pomocą sprawdzonych i skutecznych środków do domu. Dzięki temu nie musisz robić zakupów w sklepie i sięgać po różne chemikalia. Wiele z nich pozwala ogrodnikom zwalczać szereg chorób roślin i szkodników i występuje w prawie każdym gospodarstwie domowym (kwaśne mleko, kwas cytrynowy, nadmanganian potasu, ocet, siarczan miedzi czy ałun).

Po rozpuszczeniu w wodzie niektóre substancje można rozpylić na liście, co pozwala im znacznie szybciej przedostać się do tkanek rośliny. Ten rodzaj karmienia nazywa się opatrunkiem dolistnym lub górnym. Nawadnianie płynnymi nawozami warstwy gleby, w której rośnie hortensja, nazywa się aplikacją denną lub korzeniową. Przed nałożeniem jakiegokolwiek opatrunku wierzchniego pod korzeń rośliny zaleca się obfite, ale nie nadmierne podlewanie czystą wodą .


Dzięki temu pokarm dociera bezpośrednio do korzeni i nie pozostaje w górnej warstwie gleby. Możesz również kupić gotowy preparat, który zmienia kolor kwiatostanów hydrantii w każdym centrum ogrodniczym (Agrecol, Biopon, Intermag Blue Hydrangea).

Ważny! Rośliny kwasolubne warto podlewać tylko wodą opadową, która w przeciwieństwie do wody wodociągowej nie zawiera wapnia, a tym samym nie obniża poziomu kwasowości.

Kwas cytrynowy

Substancja ta kojarzona jest przede wszystkim z sokiem z cytryny, dlatego wydaje się być bezpiecznym produktem pochodzenia naturalnego. To nie jest do końca prawdą. Chociaż produkt jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym jako regulator kwasowości i przeciwutleniacz, można go pozyskiwać zarówno w sposób naturalny (przez fermentację), jak i syntetycznie. Ekspozycja rzeczywiście obniża pH żywności, a tym samym ją zakwasza. Stąd przekonanie ludzi, że można również wpływać na podłoże pod uprawę roślin.

Ogrodnicy powinni wziąć pod uwagę, że nie ma oficjalnych zaleceń dotyczących dawkowania kwasu cytrynowego do gleby, a skuteczność w tym obszarze nie została potwierdzona. Chociaż jego wpływ na rośliny wydaje się nieszkodliwy i wielu amatorów poleca tę domową technikę, możesz jej używać tylko na własne ryzyko i ryzyko. Musisz eksperymentować, aby empirycznie znaleźć odpowiednią dawkę.


Do tego należy dodać, że nie zostanie użyty sok z cytryny, ale kryształki otrzymane syntetycznie w przemyśle chemicznym. Zdecydowanie lepiej jest przyjmować nawóz mineralny o podobnym działaniu, ale przebadany naukowo i posiadający dokładną dawkę wskazaną na opakowaniu.

Czy wiedziałeś? Podłoże doniczkowe jest zakwaszane za pomocą fusów z kawy, ponieważ pozostałości napoju zawierają fosfor, potas, magnez, wolno uwalniany azot i prawie nie ma w nich wapnia, co ma odwrotny skutek. Wszystkie te elementy są bardzo ważne dla roślin kwasofilnych.

Nadmanganian potasu

Różową barwę kwiatostanów hortensji można łatwo uzyskać nadając kwaśności gleby pH 5,0–6,5 . Na takim podłożu korzenie hydrantii nie mogą w pełni wchłonąć aluminium, dlatego kwiaty nie będą niebieskie ani niebieskie, ale zaczną stopniowo zmieniać kolor na czerwony. W tym celu dobry efekt daje użycie wody z kilkoma kryształami nadmanganianu potasu.


Roztwór może być jasnoróżowy lub bardziej nasycony buraczkowy odcień, jasność płatków zależy od jego stężenia. Jednoczesnym pozytywnym efektem stosowania nadmanganianu potasu będzie dezynfekcja gleby z zarodników grzybów. Ogrodnik powinien pamiętać, że zwiększając kwasowość gleby pod hortensją powyżej pH 6,5 otrzyma ciemnofioletowe lub bogate pąki bzu.

Ocet winny

To kolejny domowy zakwaszacz ziemi, często polecany w Internecie. W każdym razie w ogrodzie substancja ta jest szeroko stosowana jako środek odstraszający dla ślimaków, mrówek i os.

Ważny! Możesz dodać kwas do podłoża ogrodowego, mieszając glebę z torfem i trocinami drzew iglastych, a także ściółkę pnia posiekaną korą sosnową.

Zakwaszanie octem:

 1. Do użycia ocet rozcieńcza się wodą. Zalecane proporcje: na jedną część octu weź 8 części wody i podlej glebę świeżym roztworem.
 2. Należy pamiętać, że taki zabieg przeprowadza się na długo przed posadzeniem hortensji, co najmniej 3 tygodnie przed planowanym terminem.
 3. Takim płynem nie można zwilżyć roślin warzywnych, może to spowodować oparzenia korzeni, po których krzew zachoruje lub nawet umrze.

Jeśli ogrodnik nadal decyduje się na użycie octu do zakwaszenia podłoża w łóżkach pod hortensją, należy to zrobić z dużą ostrożnością. Bezpośrednio przed rozpoczęciem przesadzania zaleca się powtórne zmierzenie pH podłoża, aby upewnić się, że jest ono odpowiednie.

Drożdże

Barwę wilgotnych kwiatostanów hortensji można zmienić z różowego na niebieski, dodając do podłoża preparaty zawierające glin (ałun potasowy, sodowy lub amonowy). Aby to zrobić, przygotuj świeży roztwór w następującej proporcji: 10 g ałunu miesza się z 2 litrami wody. Krzew należy podlewać płynną mieszanką co dwa tygodnie od wiosny do pojawienia się pąków.

Czy wiedziałeś? Ogrodnicy używają octu jako głównego składnika domowego środka na chwasty. Z wysoką wydajnością zabija rośliny jednoroczne, a także herbicydy glifosatowe, takie jak Roundup i Sprinter.

Siarczan miedzi

Siarczan miedzi to siarczan miedzi, który wygląda jak rozproszenie małych kryształków w kolorze lazurowym. Substancja służy do zmiany koloru płatków hortensji. Zwiększa zawartość siarki w glebie, dodaje kwasowości i dezynfekuje podłoże z zarodników grzybów, które powodują choroby upraw.


Najczęściej substancja ta służy do ochrony ogrodu przed mączniakiem prawdziwym lub innymi chorobami wywoływanymi przez zarodniki grzybów. Przygotowuje się jednoprocentowy roztwór siarczanu miedzi, a roślinę traktuje się na liściu, co będzie dobrym zapobieganiem chorobom. Do wody dodaje się również siarczan miedzi w niewielkim stężeniu (5 g siarczanu miedzi na 10 litrów wody) w celu comiesięcznego karmienia krzewów u nasady lub na liściu.

Kwaśne mleko

Zsiadłe mleko zawiera wiele bakterii, które są bardzo korzystne dla roślin kwasofilnych. Nie tylko hortensje, ale także większość innych roślin kwiatowych i warzywnych (chryzantemy, pomidory, ogórki) dobrze reaguje na takie karmienie.

Czy wiedziałeś? Niektóre rodzaje tłucznia używanego do ściółkowania łóżek dekoracyjnych, takie jak granit lub kwarc, również działają zakwaszająco na glebę.

Nawóz ze sfermentowanym mlekiem:

 1. Weź litr wszelkich sfermentowanych produktów mlecznych (jogurt, kefir, serwatka) i wymieszaj z 10 litrami wody. Rezultatem jest nieprzezroczysty, mętny, białawy płyn.
 2. Można go nakładać zarówno na powierzchnię liści, jak i gałęzi lub po prostu wylać pod krzak.
 3. Biorąc pod uwagę, że takie biologiczne rozwiązanie nie szkodzi roślinom, można je stosować bez zachowania odstępów między zabiegami.
 4. Aby zastosować dolistne nawożenie korony, możesz użyć opryskiwacza ogrodowego lub zwykłej miotły. Jest zanurzony w płynie, a gwałtownym ruchem ręki wilgoć jest rozpylana na liście krzewu.

Wymagające minimalnej pielęgnacji krzewy hortensji zdobią podwórko jasną zielenią i eleganckimi kwiatostanami przez całe letnie miesiące. Ogrodnik może łatwo zmienić kolor płatków rośliny (z różowego na niebieski i odwrotnie), pod warunkiem, że poziom kwasowości gleby w kwietniku jest odpowiednio dobrany.

Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady