Jak czyścić piekarnik kwasem cytrynowym z tłuszczu w domu

Podczas pracy piekarnika jego ściany pokryte są warstwą tłuszczu i nagaru. Jeśli brud nie zostanie wyczyszczony w odpowiednim czasie, proces mycia staje się dość problematyczny. Będziesz musiał poświęcić dużo czasu i wysiłku, aby przywrócić powierzchnię do jej dawnej czystości. Grill i drzwiczki można myć różnymi środkami do czyszczenia w gospodarstwie domowym. Jednak gospodynie domowe często zalecają czyszczenie piekarnika kwasem cytrynowym. Narzędzie budżetowe wyróżnia się niskim kosztem, dostępnością i wysoką wydajnością.

Jak czyścić piekarnik kwasem cytrynowym

Aby proces czyszczenia nie był pracochłonny, należy odpowiednio wcześnie zadbać o powierzchnie kuchenne. W przypadku uporczywych zabrudzeń można zastosować proste metody, takie jak czyszczenie piekarnika kwasem cytrynowym. Produkt pomaga usunąć zanieczyszczenia o różnym stopniu. Gospodynie domowe twierdzą, że plamy można zmyć produktem w krótkim czasie.

Proszek C6H8O7 jest używany w kuchni i życiu codziennym. Dodatek do żywności to biały kryształ, który łatwo rozpuszcza się w wodzie lub alkoholu etylowym. Określona substancja nie ma charakterystycznego zapachu. Pod względem stopnia oddziaływania należy do kwasów organicznych naturalnych przeciwutleniaczy. Wiadomo, że dodatek do żywności jest naturalnym środkiem konserwującym.

Ważne ! Substancja zawiera warzywa, owoce i igły. Jego znaczna ilość występuje w jagodach i owocach.

Nauczyli się syntetyzować proszek w 1784 roku. Jego aplikacja odbywa się w następujących obszarach:

  • gotowanie;
  • kosmetyka;
  • przemysł spożywczy.

Substancja jest aktywnie wykorzystywana w gospodarstwie domowym. Nazywa się uniwersalną chemią gospodarczą. Proszek można stosować do czyszczenia powierzchni wykonanych z następujących materiałów:

  • Stal nierdzewna;
  • szkliwo.

Popularność narzędzia wynika z jego skuteczności. Kryształy mogą być używane do czyszczenia różnego rodzaju plam i eliminacji nieprzyjemnych zapachów. Nazwane są następujące zalety C6H8O7:

  • przyjazność dla środowiska;
  • ekonomiczne zużycie podczas czyszczenia;
  • eliminacja starych plam;
  • nie ma potrzeby używania rękawiczek.

Jak czyścić piekarnik kwasem cytrynowym

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się tłuszczu. Jednak środki kwaśne najlepiej rozpuszczają brud. Domowe chemikalia mogą znacznie uszkodzić powierzchnie piekarnika. Istotną wadą takich produktów jest obecność śladów po praniu.

Najlepszą metodą jest czyszczenie piekarnika kwaskiem cytrynowym. Zwykle metody należy uzupełnić ekspozycją termiczną. Para może zmiękczyć i rozłożyć tłuszcz. Podczas jego tworzenia nie są uwalniane żadne toksyczne substancje. Ma również tę zaletę, że eliminuje nieprzyjemne zapachy.

Czyszczenie piekarnika w domu kwasem cytrynowym nie jest trudne. Dodaj 500 ml wody do 40 g proszku. Kryształy należy dokładnie rozpuścić. Aby poprawić wydajność, możesz również potraktować powierzchnie kawałkiem cytryny.

Piec należy rozgrzać do temperatury 200 ° C. Żaroodporne naczynia z roztworem umieszcza się na blasze do pieczenia i pozostawia na pół godziny. Po upływie określonego czasu wyłącz piekarnik i poczekaj, aż temperatura spadnie. Drzwiczki są otwierane, a naczynia z płynem są wyjmowane. Do czyszczenia ścian użyj gąbki zamoczonej w roztworze.

Jak czyścić piekarnik kwasem cytrynowym z tłuszczu w domu

Jeśli plamy są świeże, związek C6H8O7 można wlać do butelki z rozpylaczem i rozprowadzić na zanieczyszczonych obszarach.

Jak czyścić piekarnik kwasem cytrynowym i sodą oczyszczoną

Uważa się, że sok cytrusowy jest bardziej odpowiedni do świeżego brudu. W przypadku starych plam z tłuszczu zaleca się mycie piekarnika kwasem cytrynowym. Dobrego rezultatu można się spodziewać po zastosowaniu pasty zawierającej nie tylko C6H8O7, ale także wodorowęglan sodu.

Aby wyczyścić piekarnik sodą oczyszczoną i kwaskiem cytrynowym, należy również dodać niewielką ilość wody. Powstałą pastę nakłada się na powierzchnię szmatką. Naczynia z pozostałym produktem wkładamy do piekarnika i podgrzewamy do 50 ° C. Czas ekspozycji na kompozycję wynosi pół godziny. Następnie ściany należy przetrzeć szmatką zamoczoną w wodzie.

Jak czyścić piekarnik kwasem cytrynowym z tłuszczu w domu

Niepożądane jest nakładanie pasty na bazie C6H8O7 i wodorowęglanu sodu na szklane powierzchnie

Czyszczenie piekarnika kwasem cytrynowym i octem

Często konieczne jest czyszczenie mocno zabrudzonych powierzchni. Piekarnik można czyścić kwaskiem cytrynowym, octem i sodą oczyszczoną. Ta metoda jest bardzo wydajna.

Przed umyciem piekarnika wodorowęglanem sodu, esencją octową i kwaskiem cytrynowym, podgrzej go przez 15 minut. Ważne jest, aby zachować optymalną temperaturę, która wynosi 100 ° C.

Aby oczyścić piekarnik z tłuszczu kwasem cytrynowym, musisz przygotować kompozycję, która zawiera również sodę (1 łyżka stołowa) i ocet spożywczy (100 ml). Ciepłe powierzchnie przeciera się gąbką nasączoną powstałym roztworem.

Wniosek

Piekarnik można wyczyścić dość skutecznie kwaskiem cytrynowym. W razie potrzeby zaleca się dodanie składników wzmacniających działanie pudru. Należą do nich esencja octu i napoje gazowane. W przypadku silnych zabrudzeń wyczyść piekarnik kwaskiem cytrynowym i parą. Ta metoda wspomaga rozkład tłuszczu. Substancja wypada korzystnie w porównaniu z chemią gospodarczą ze względu na swoją naturalność, koncentrację i bezpieczeństwo. Po umyciu roztwory nie pozostawiają smug i specyficznych zapachów.

Michal Zebrowski
Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady