Co można sadzić obok gruszki?

Co można sadzić obok gruszki?Co można sadzić obok gruszki?

Gruszka to popularna roślina owocowa. Drzewa o słodkich i smacznych owocach nie wymagają wiele pielęgnacji. Aby gruszka dobrze owocowała, wystarczy wybrać odpowiednie miejsce do sadzenia, a także wybrać dobrych sąsiadów.

Dlaczego kompatybilność jest ważna?

Wielu ogrodników nie zauważa, że ​​zgodność roślin w ogrodzie jest bardzo ważna. To, jak dobrze przyniosą owoce, zależy od prawidłowego rozmieszczenia drzew i krzewów. Wybór niewłaściwych sąsiadów dla twojej gruszki może przynieść odwrotny skutek.

 • Drzewo nie otrzyma wystarczającej ilości składników odżywczych i wilgoci. Spowolni to wzrost i owocowanie.
 • Korzenie gruszki i innego drzewa mogą się przeplatać. Z tego powodu roślina nie będzie w stanie w pełni się rozwinąć.
 • Jeśli gruszka znajduje się w cieniu większego drzewa, również będzie rosła bardzo wolno. Ponadto zebrane owoce będą małe i bez smaku.
 • Zły wybór sąsiadów na gruszkę może również prowadzić do tego, że drzewo znacznie częściej będzie cierpieć z powodu różnych chorób i ataków małych owadów.

Aby uniknąć wszystkich tych problemów, ważne jest, aby wybrać odpowiednich sąsiadów gruszki.

Co możesz zasadzić?

Najczęściej gruszka w ogrodzie owocowym sąsiaduje z innymi drzewami. Jest najlepszą przyjaciółką niektórych roślin.

 • Jabłoń. To jabłoń polecana jest początkującym ogrodnikom do sadzenia obok gruszki. Rośliny nie przeszkadzają sobie nawzajem. Ponadto wielu ogrodników zauważa, że ​​przy takim ułożeniu drzew ich wydajność znacznie wzrasta. Dzięki temu owoce są słodsze i smaczniejsze.
 • Gruszka. W tym samym miejscu z pierwszą gruszką warto posadzić kolejne takie samo drzewo. W takim przypadku rośliny zapylają się nawzajem. Najlepszą opcją jest inny rodzaj gruszki. Jeśli sąsiedzi mają już gruszę na miejscu, powinieneś umieścić swoją roślinę bliżej niej.
 • Topola czarna. To wysokie drzewo można sadzić obok gruszy. W takim sąsiedztwie roślina jest chroniona przed wieloma owadami, które mogą jej zaszkodzić. Ponadto gruszka rośnie szybciej na miejscu. Wskazane jest sadzenie roślin mniej więcej w tym samym czasie. Jeśli korona gruszki jest już duża i rozłożysta, młoda topola pod nią będzie rosła bardzo wolno.
 • Klon. Takie sąsiedztwo ma również duży wpływ na zdrowie młodej rośliny. Sadząc klon w ogrodzie, możesz pozbyć się ćmy jabłoniowej. Nie ma potrzeby uprawiania w domu dużego i wysokiego drzewa. Lepiej jest zwracać uwagę na odmiany roślin karłowatych.

Ponadto ważne jest, aby regularnie przycinać koronę, skracając ją w odpowiednim czasie. W takim przypadku roślina nie da silnego cienia, zakłócając rozwój innych drzew.

Co można sadzić obok gruszki?Co można sadzić obok gruszki?

Aby wszystkie drzewa dobrze się rozwijały, bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią odległość podczas sadzenia. Pomiędzy sadzonkami powinno być wystarczająco dużo wolnego miejsca. W takim przypadku, gdy dorosną, ich korony nie będą sobie przeszkadzać. Krzewy można sadzić również w okolicach gruszki na wsi. Najczęściej w pobliżu drzewa znajduje się małe drzewo malinowe. Krzewy jagodowe dobrze radzą sobie obok większości drzew owocowych. Nasycają glebę azotem. Dlatego gruszka owocuje lepiej.

Jeśli posadzisz maliny obok drzewa, będzie ono chronione przed parchem. Taka okolica jest również korzystna dla krzewów. Maliny rosnące obok gruszki są chronione przed gniciem. Ale jednocześnie warto pamiętać, że krzewy jagodowe uwielbiają światło słoneczne. Dlatego ważne jest, aby malina nie była całkowicie zacieniona przez rozgałęzioną koronę. Ale porzeczki wręcz przeciwnie, dobrze czują się w cieniu. Dlatego często sadzi się go pod gruszką lub nawet wokół niej. W pobliżu drzewa mogą rosnąć zarówno czerwone, jak i czarne porzeczki. Aby rośliny miały wystarczającą ilość składników odżywczych, krzewy należy regularnie karmić. W tym celu najlepiej stosować nawozy organiczne. Dobre karmienie sprawi, że porzeczki będą mocne. Dzięki temu będzie pięknie wyglądać i dobrze przynosić owoce.

Warzywa można również sadzić w kręgu pnia gruszy. Mogą to być pomidory lub ogórki. Odstraszają wiele szkodników. Dlatego drzewo czuje się znacznie lepiej. Taki układ roślin pomaga zaoszczędzić miejsce na terenie. Pod koroną drzewa można również uprawiać czosnek, kolendrę i pietruszkę. Ale warto je jeść tylko wtedy, gdy gruszka nie była latem traktowana żadnymi preparatami chemicznymi. Kwiaty można również sadzić wokół pnia drzewa. Dzwony, nagietki i stokrotki będą dobrze się czuły pod koroną gruszki. Taki mały kwietnik blisko łodygi wygląda bardzo pięknie. Ponadto nagietki doskonale odstraszają różne małe szkodniki.

Czego nie należy sadzić?

Osobno warto porozmawiać o roślinach, których doświadczeni ogrodnicy nie zalecają sadzenia obok gruszek.

 • Wiśnia. Kategorycznie nie zaleca się umieszczania młodych sadzonek obok wiśni, wiśni. Nie będą rosły obok takich sąsiadów. Ponadto doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że drzewa te mają wiele powszechnych szkodników i chorób. Dlatego jeśli rośliny są w pobliżu, będą stale infekować swoich sąsiadów. Odległość między drzewami powinna wynosić co najmniej 7-8 metrów.
 • Morela. Jeśli drzewo to rośnie w sąsiedztwie, spowolni to rozwój młodej gruszki. To samo dotyczy brzoskwini. Drzewa te można sadzić w przeciwległej części działki, obok czereśni i czereśni.
 • Orzech włoski. Planując sadzenie orzecha na swojej stronie, należy go umieścić z dala od wszystkich drzew owocowych. Gruszka nie jest wyjątkiem. Faktem jest, że liście orzecha włoskiego są szkodliwe dla większości drzew owocowych. Uwalniane przez nie substancje negatywnie wpływają na kondycję gruszek. Prowadzi to do spadku plonu, a także do śmierci drzewa.
 • Śliwka. Takie sąsiedztwo również negatywnie wpływa na stan gruszki. Prowadzi to do spadku jej plonu. W niektórych przypadkach gruszka, która rośnie obok śliwki, zaczyna wysychać. Ponadto drzewa te mają również powszechne szkodniki. Śliwkę zaleca się sadzić na tyłach ogrodu. W tym przypadku dobrze przyniesie owoce, a także nie będzie kolidować z innymi drzewami.
 • Iglaki. Nie zaleca się sadzenia w niewielkiej odległości od świerka lub sosny. Faktem jest, że igły, które spadają na ziemię, zakwaszają glebę. Dlatego zwykle obok takich drzew nic nie rośnie. Ponadto warto zauważyć, że wiele drzew iglastych rośnie bardzo dużych. Dlatego ich sąsiedzi zwykle znajdują się w cieniu. Wpływa to również negatywnie na ich plon.
 • Czeremcha. Roślina ta na ogół nie nadaje się do sadzenia w sadzie. Przyciąga uwagę dużą liczbą szklanych gablot, które następnie atakują inne rośliny na terenie.
 • Brzozowy. Podobnie jak czeremcha, powinna być sadzona z dala od sadu. Ta roślina ma bardzo silny system korzeniowy nawet w młodym wieku. Dlatego może odbierać sąsiadom wodę i składniki odżywcze. Wszystko to ma bardzo negatywny wpływ na stan drzew, a także na ich plonowanie.

Niepożądane jest umieszczanie obok krzewów gruszki i jałowca. Ogrodnicy zauważają, że roślina ta często choruje na rdzę. Ta choroba może również zainfekować gruszkę. W takim przypadku nie będzie można go wyleczyć. Z tego samego powodu berberysu nie sadzi się obok drzew owocowych. Nie należy go umieszczać obok młodej gruszki i kaliny. Ten krzew rośnie bardzo szybko. Ciężkie zarośla utrudniają ogrodnikom zbiory, a także pobierają zbyt dużo składników odżywczych z gleby.

Jeśli ogrodnik planuje wyposażyć ogród warzywny pod koronę, nie powinieneś uprawiać na nim bakłażanów, ziemniaków i papryki. Ponadto podczas sadzenia roślin nie trzeba zbytnio poluzowywać gleby. Może to uszkodzić korzenie.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że gruszka nie jest drzewem zbyt nastrojowym. Dlatego dość łatwo jest odebrać dla niej sąsiadów. Jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, zarówno gruszka, jak i inne rośliny na miejscu pozostaną zdrowe i dobrze owocują.

Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady