15 faktów, które musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

15 faktów, które musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

Co łączy Ciebie i bogatych obywateli starożytnego Rzymu? Będziesz zaskoczony – chęć ogrzania podłogi w domu i możliwość tego. Tak, ogrzewanie podłogowe było obecne w wielu zamożnych domach Cesarstwa Rzymskiego. A teraz możesz sobie na to pozwolić. W tym artykule poznasz 15 faktów, które pomogą Ci wybrać najlepsze ogrzewanie podłogowe dla Twojego domu i uniknąć błędów podczas instalacji.

Fakt 1: System ogrzewania podnosi poziom podłogi w pomieszczeniu. Najwięcej miejsca zajmuje podłoga z ciepłej wody, a najmniej – filmowa.

Zwykła średnica rur, przez które przepływa chłodziwo, wynosi 20 mm. Dodaj do tego grubość jastrychu – a zrozumiesz, o ile wyższa stanie się Twoja podłoga. System okablowania należy układać w jastrychu o grubości ok. 5 cm Maty grzejne można układać w warstwie kleju do płytek – dzięki ogrzewaniu grubość posadzki nie zwiększy się. Samo ogrzewanie podłogowe z folii ma minimalną grubość i nie wpływa na wysokość pomieszczenia. Jeśli liczy się dla Ciebie każdy centymetr, wybierz termomat lub folię. Ciepłe podłogi z serii Teplolux-Tropix są odpowiednie do utrzymania minimalnego poziomu podłogi. Modyfikacja 160 stosowana jest w ciepłych pomieszczeniach (w tym w pokojach dziecięcych). System Teplolux-Tropix-200 ma zastosowanie w chłodniach (domy wiejskie, balkony itp.).

Fakt 2: w przypadku wiejskiego domu, domku, najbardziej energooszczędnym ogrzewaniem podłogowym jest woda.

W domach wiejskich ogrzewanie podłogowe jest często używane jako główne źródło ciepła. Na przykład produkty firmy Kermi (Niemcy) – rury metalowo-plastikowe i polietylenowe są stosowane w systemach ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Gdy wymagane jest ogrzanie dużej powierzchni, podłoga ogrzewana wodą jest bardziej opłacalna, ponieważ praktycznie nie zużywa energii elektrycznej. Gorąca woda przepływa z kolektora rurami za pomocą pompy, a energia elektryczna nie jest zużywana na zmianę temperatury powietrza.

Fakt 3: W wielu mieszkaniach miejskich instalacja podłogi ogrzewanej wodą jest zabroniona. Jedynym możliwym rozwiązaniem w tym przypadku jest instalacja elektryczna.

Niemożliwe jest podłączenie jakichkolwiek urządzeń do centralnego ogrzewania bez porozumienia z organizacją serwisową. Dotyczy to również podłóg ogrzewanych wodą. Woda ze wspólnego pionu, przechodząc przez rury ogrzewania podłogowego, oddaje ciepło i wpływa do sąsiednich mieszkań częściowo schłodzona. Ciśnienie w systemie ogólnym spada. W mieście można zamontować podłogę wodną tylko w nowych, nowoczesnych domach, w których budowniczowie zapewnili specjalnie do tego celu oddzielny pion.

Fakt 4: elektryczne ogrzewanie podłogowe pozwala na szybką regulację temperatury w pomieszczeniu. Czasami woda nie ma w ogóle takiej możliwości.

Jeśli podłoga wodna jest podłączona do centralnego ogrzewania lub do kotła grzewczego, temperatura chłodziwa nie jest zależna od Ciebie. Nawet jeśli jest oddzielny pion i termostat, natychmiastowa zmiana ogrzewania nie będzie możliwa, temperatura wody będzie się zmieniać stopniowo. Ogrzewanie podłogowe na podczerwień reaguje najszybciej na nowe ustawienia. Po włączeniu bardzo szybko poczujesz ciepło. Niektóre modele mają funkcję samoregulacji – na przykład folia Cagues GOLD 170-0,5-2,0. Dzięki tej funkcji oszczędniej zużywa się energię elektryczną – wraz ze wzrostem temperatury podłogi maleje pobór mocy.

Fakt 5: Znalezienie i naprawa uszkodzonego obszaru elektrycznego ogrzewania podłogowego jest łatwiejsze niż znalezienie i naprawa uszkodzeń podłogi wodnej.

Specjalista może szybko i z dużą dokładnością znaleźć uszkodzony odcinek kabla, na którym nie ma napięcia. Aby wymienić kawałek drutu, nie musisz otwierać całej podłogi. Jeśli rura jest uszkodzona, nie jest łatwo znaleźć wyciek. Aby naprawić system, najprawdopodobniej będzie trzeba zdemontować podłogę.

Fakt 6: ogrzewanie podłogowe z izolacją termiczną zwiększa swoją efektywność o 30-40%.

Ogrzewanie podłogowe bez izolacji termicznej równomiernie ogrzewa pomieszczenie i dolne mieszkanie lub piwnicę. Aby nie marnować energii, izolację termiczną (na przykład penofol) należy koniecznie układać dolną warstwą ciepłej podłogi. Izolacja termiczna nie jest montowana pod cienką ciepłą podłogą (np. Termomat Teplolux-Mini o grubości oczek 1 mm, kabel – 3 mm) ze względu na wymagania dokumentacji konstrukcyjnej dotyczące wytrzymałości podłóg – tylko pod warstwą jastrychu. W takim przypadku utrata ciepła w dół będzie nieznaczna, ponieważ jastrych go zatrzyma.

Fakt 7: rodzaj wykładziny podłogowej (jej zdolność przewodzenia ciepła, technika montażu, odporność na ciepło) wpływa na efektywność ciepłej podłogi.

Wybierając system ogrzewania podłogowego należy pamiętać, że podłoga wyłożona kafelkami skutecznie ogrzeje kable i termomaty. Idealne ogrzewanie podłogowe do linoleum, laminatu (cienkie materiały) – folia termiczna. Nie zaleca się instalowania ogrzewania podłogowego pod parkietem, ponieważ podłoga drewniana może wysychać po nagrzaniu. Pod grubym dywanem – niepraktyczne (ciepło nie dociera nawet do stóp).

Fakt 8: jeśli pod warstwę nawierzchniową umieścisz ogrzewanie podłogowe, którego jakość budzi wątpliwości, konsekwencje mogą być nieprzyjemne.

Przy dobrej podłodze, pod wpływem ciepłej podłogi, nic się nie wydarzy. Tanie linoleum niskiej jakości, nawet przy tak niewielkim podgrzaniu, może się odkształcać i zacząć pachnieć.

Fakt 9: nie ma potrzeby instalowania ogrzewania podłogowego na całej powierzchni pomieszczenia. W niektórych przypadkach taka instalacja może nawet doprowadzić do unieważnienia gwarancji.

Po pierwsze, jest to dodatkowe zużycie energii. Po co podgrzewać obszar podłogi, na którym stoi szafa? Po drugie, elementy ogrzewania podłogowego znajdujące się pod sofami, szafami, dywanami itp. Przegrzeją się i zawiodą przed terminem.

Fakt 10: po zainstalowaniu ciepłej podłogi powinieneś mieć w rękach plan jej położenia .

Schemat instalacji powinien zawierać linie kabla, odległość od ścian, lokalizację sprzętu hydraulicznego, lokalizację złączy. Jeśli został sporządzony wstępny schemat, możesz zrobić na nim ostatnie notatki. W przeciwnym razie będziesz potrzebować wykrywacza metalu, aby wskazać obszary, w których nie można wywiercić otworów w podłodze, zamontować mebli lub nowej instalacji wodociągowej.

Fakt 11: nie można zainstalować tego samego systemu ogrzewania w pomieszczeniach o różnych warunkach temperaturowych.

Ogrzewanie podłogowe w sypialni i np. Na balkonie należy zaaranżować indywidualnie. Chęć zaoszczędzenia pieniędzy i zainstalowania jednego systemu nie doprowadzi do niczego dobrego. Niemożliwe jest również wydłużenie drutu i zwiększenie powierzchni już ułożonej ciepłej podłogi. Dlatego oblicz moc podłogi dla każdego pomieszczenia osobno.

Fakt 12: Ogrzewanie podłogowe na podczerwień nie może być instalowane „na mokro”.

Warto wiedzieć, że folia stanowiąca podstawę podłogi ogrzewanej na podczerwień obawia się agresywnych środowisk. W szczególności zasadowe środowisko kleju do płytek lub mieszanki cementowo-piaskowej może je uszkodzić. Dlatego folie układane są tylko „na sucho”.

Fakt 13: w pokoju dziecięcym, salonie, sypialni należy zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe oparte na dwużyłowym kablu. Do balkonów, łazienek, korytarzy można zastosować kabel jednożyłowy .

Wokół przewodu elektrycznego występuje pole elektromagnetyczne. Jego dopuszczalną wartość ustawia się w SNiP. Przewody elektryczne ogrzewania podłogowego również wytwarzają pola elektromagnetyczne. Ale poziom promieniowania jest niski. Dodatkowo w konstrukcji kabla zawarta jest pleciona warstwa ekranu. Dzięki temu promieniowanie kabla jednożyłowego jest prawie 60 razy mniejsze niż dopuszczalne. Ogrzewanie podłogowe brytyjskiego producenta Energy Light 0,5 – 50 może być stosowane w suchych pomieszczeniach z każdym rodzajem podłogi. Kabel ma zaledwie 2,8 mm grubości i jest otoczony solidnym ekranem z folii aluminiowej i oplotem miedzianym.

Dwużyłowy kabel, który jest zalecany do instalacji w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie, ma poziom promieniowania 300 razy mniejszy niż dopuszczalna wartość. Dlatego jest całkowicie bezpieczny. Jako przykład weźmy ciepłą podłogę tej samej firmy – Energy Light Plus 8.0-1200. Średnica kabla – 3,6 mm, może być stosowany w pomieszczeniach wilgotnych, pod płytkami, gresem porcelanowym. Temperatura pracy – do 27 °.

Fakt 14: czujnik termiczny, który monitoruje temperaturę ciepłej podłogi, powinien być umieszczony w specjalnej rurze falistej i umieszczony blisko ściany w niepozornym narożniku .

Awaria czujnika termicznego jest jednym z najczęstszych problemów. Jeśli czujnik jest mocno osadzony w cemencie, podłoga będzie musiała zostać otwarta. Łatwo tego uniknąć. jeśli czujnik zostanie wcześniej umieszczony w plastikowej tulei. Wtedy, nawet po ostatecznym wykończeniu posadzki, czujnik można bezpiecznie wyjąć iw razie potrzeby wymienić.

Fakt 15: podłogę należy wypełnić natychmiast po ułożeniu kabla, a ogrzewanie można włączyć nie wcześniej niż jastrych jest całkowicie suchy. Powinno to zająć około miesiąca!

Konieczne jest, aby mieszanina wyschła naturalnie. Nie da się przyspieszyć tego procesu włączając ogrzewanie – pod wpływem temperatury cement będzie się nierównomiernie wiązał, a jastrych będzie kruchy. Podczas układania ogrzewania podłogowego stosuje się mieszanki przeznaczone do tego celu. Poszukaj celu i czasu schnięcia na opakowaniu.

Więc czego się nauczyliśmy? W przypadku domu poza miastem odpowiednia jest podłoga podgrzewana wodą, do ogrzewania lokalnego należy zastosować podłogę elektryczną. W mieszkaniach miejskich instalacja podłóg wodnych może nie być możliwa, ale elektryczne są całkiem do przyjęcia. Wybór rodzaju ogrzewania elektrycznego jest bezpośrednio związany z charakterystyką podłogi głównej (jastrych, warstwa nawierzchniowa).

Michal Zebrowski
Edytor Serwisu
Rate author
Przydatne Porady